Patrik Bartholomeos, Rusya`ya seslendi: Çocuklar, annelerinin, babalarının yanına dönsün - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

08 Temmuz 2023  

Patrik Bartholomeos, Rusya`ya seslendi: Çocuklar, annelerinin, babalarının yanına dönsün -

Patrik Bartholomeos, Rusya`ya seslendi: Çocuklar, annelerinin, babalarının yanına dönsün Patrik Bartholomeos, Rusya`ya seslendi: Çocuklar, annelerinin, babalarının yanına dönsün

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ekümenik Patrik Bartholomeos ile bir araya geldi. Patrik Bartholomeos, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Rus hükümetine seslenerek "Çocuklar bir an önce memleketlerine, evlerine, annelerinin, babalarının yanına dönsün" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ekümenik Patrik I. Bartholomeos ile İstanbul, Fener'deki Ekümenik Patrikhane'de görüştü.

Patrikhane heyeti tarafından karşılanan Zelenskiy önce, Patrik Bartholomeos'un yönettiği ayine katıldı. Aya Yorgi Rum Kilisesi'ne gerçekleşen ayinde Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın kurbanları için dua edildi.

Patrik Bartholomeos ile Zelenskiy, basına kapalı olarak görüşme gerçekleştirdi. 45 dakika süren toplantının ardından Patrik Bartholomeos tarafından açıklama yapıldı.

Görüşmede Ukrayna'daki durumu ele aldıklarını anlatan Bartholomeos, barışın bir an önce sağlanmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Patrik Bartholomeos, "Özellikle Rusya'ya götürülen Ukraynalı çocukların bir an önce memleketlerine dönmesini istedik. Bunun için de dua ediyoruz. Rusya hükümetinden bunu istiyoruz, rica ediyoruz. Çocuklar bir an önce memleketlerine, evlerine, annelerinin, babalarının yanına dönsün" dedi.

Ekümenik Patrik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna halkına verdiği destekten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, "Burada Türk vatandaşı olarak, Patrikhane olarak Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz. Sayın Cumhurbaşkanımız, barışın yeniden tesis edilmesine büyük katkı sağlıyor" dedi.

Bartholomeos, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Zelenskiy ile düzenlediği basın toplantısında Ukrayna'nın yeniden ayağa kalkması için her türlü desteği vereceğine ilişkin açıklamasının da kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

ZELENSKİY'DEN PATRİK BARTHOLOMEOS'A TEŞEKKÜR

Ziyarete ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulunan Zelenskiy de Bartholomeos ile barış formülünün uygulanması ve Rusya'daki Ukraynalı çocukların Ukrayna'daki akrabalarının yanına geri gönderilmesi konusunu ele aldıklarını belirtti.

Zelenskiy, "Barış için sarsılmaz desteğiniz ve dualarınız için, saldırganlığı ve suçları kınadığınız ve savaş nedeniyle acı çeken Ukraynalı kadın ve erkeklere kapsamlı yardım sağladığınız için teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, bir başka paylaşımında ise Ukrayna ve Ukrayna halkına verdiği manevi destek, ülkesine barış gelmesi için yaptığı dualar dolayısıyla Bartholomeos'a teşekkür etti.

Ziyarette Zelenskiy'e Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar da eşlik etti.

Bu haber gercekgundem kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gercekgundem) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gercekgundem). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+