​İzmir`deki Aziz Vukolos Kilisesi`ndeki partiye Yunanistan`dan tepki - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

09 Temmuz 2023  

​İzmir`deki Aziz Vukolos Kilisesi`ndeki partiye Yunanistan`dan tepki -

​İzmir`deki Aziz Vukolos Kilisesi`ndeki partiye Yunanistan`dan tepki ​İzmir`deki Aziz Vukolos Kilisesi`ndeki partiye Yunanistan`dan tepki

Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi'nde eğlence düzenlenmesine tepki gösteren Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Kilisede elektronik müzik partisi düzenlenmesini kınıyoruz" denildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, kültürel etkinlikler için kullanılan İzmir'deki Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi'nde parti düzenlenmesine tepki gösterdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan kültür merkezi olarak kullanılan Aziz Vukolos Kilisesi'nde 4 Haziran'da gerçekleştirilen organizasyona ilişkin açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'böyle bir eğlence etkinliğinin eskiden ibadethane olarak kullanılan tarihi bir anıtta düzenlenmesinin hakaret ve saygısızlık olduğu' belirtilerek Türkiye'ye, ülkedeki tüm dinlerin kültürel, tarihi ve dini mirasına gerekli saygının gösterilmesi için gerekenlerin yapılması çağrısında bulunuldu. Açıklamada, "Türk yetkililerce kültürel etkinlikleri misafir etmek üzere kullanılan İzmir'deki tarihi Rum Ortodoks Aziz Vukolos Kilisesi'nde elektronik müzik partisi düzenlenmesini kınıyoruz" ifadesi yer aldı.

AK PARTİLİ SAYGILI 'HAKARET' DEDİ

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, Aziz Vukulos Kilisesi Kültür Merkezi'nde 4 Haziran'da düzenlenen eğlence organizasyonu nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tepki göstermişti. Rum Ortodoks cemaati üyelerinin tepki göstermekte haklı olduklarını kaydeden Saygılı, "Eğlencelik belediyeciliğin de bir sınırı olmalı. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesinin tasarrufunda, 'Kültür Merkezi' olarak kullanıma sunulan Aziz Vukolos Kilisesi; var olduğundan bu yana böyle hakaret görmemiştir" ifadelerini kullanmıştı.

Kültür merkezi olarak kullanılan kilisede 4 Haziran'da gerçekleştirilen, elektronik müzik sanatçılarının yer aldığı eğlence organizasyonundan görüntüler sosyal medyada yayınlanmış, bazı Rum Ortodoks cemaati üyeleri tepki göstermişti.

'ORGANİZASYONUN BELEDİYEMİZLE İLGİSİ YOKTUR'

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Organizasyonun belediyemizle ilgisi yoktur. Kiralama şartlarına uymadığı gerekçesiyle tutanak düzenlenmiş, şirketin teminatı iade edilmemiştir. Bizimle ilgisi olmayan organizasyonun Rum Ortodoks Toplumu'nu incitmesinden son derece üzgünüz" açıklamasında bulunmuştu

Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+