​İran’lı uzman Azerbaycan ve Türkiye, Ermenistan`ı ikiye bölmek istiyor - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

14 Temmuz 2023  

​İran’lı uzman Azerbaycan ve Türkiye, Ermenistan`ı ikiye bölmek istiyor -

​İran’lı uzman Azerbaycan ve Türkiye, Ermenistan`ı ikiye bölmek istiyor ​İran’lı uzman Azerbaycan ve Türkiye, Ermenistan`ı ikiye bölmek istiyor

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney'in uluslararası ilişkiler danışmanı Ali Ekber Velayeti, "Tasnim" ajansında yayınlanan bir yazıda uluslararası duruma, Ermenistan-İran, Ermenistan-Azerbaycan ve Ermenistan-Türkiye ilişkilerine, İran'ın ve Güney Kafkasya’nın genel durumuna değindi.

Onun sözlerine göre pek çok uzman, Azerbaycan ve Türkiye hükümetlerinin neden bu kadar ısrarcı davranarak komşu taraflar arasında gerginlik yarattığına şaşırıyordu. Sonra gerçekler ortaya çıktı ve uzmanlar Nahçıvan ile Azerbaycan arasındaki bu geniş bağların temelinde, öncelikle Ermenistan'ı ikiye bölmek, ikinci olarak da İran ile Ermenistan arasında Ahameniş ve Pert İmparatorluklar dönemine dayanan bağları kesme amacı olduğunu anladılar.

İranlı uzman “Azerbaycan ve Türkiye’nin bu politikası sonucunda İran'ın dış dünya ile bağlantısını sınırlayacak ve bunun sonucunda 15 yerine 14 ülkeye komşu olacağız ve İran'ın Kuzey Kafkasya, Rusya ve Avrupa kıtasıyla serbest bağlantısı bozulacak” ifadelerini de dile getirdi.

Ali Ekber Velayeti’ne göre bölgesel sınırlardaki herhangi bir değişiklik uzun vadeli gerginliğe neden olacaktır. Ve en endişe verici olanı sınırda (bölgede) yabancı ülkelerin varlığı olacaktır.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+