​Türk basını yine Ani harabelerine değindi - Gündem
14 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

17 Temmuz 2023  

​Türk basını yine Ani harabelerine değindi -

​Türk basını yine Ani harabelerine değindi ​Türk basını yine Ani harabelerine değindi

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Orta Çağ Ermeni şehri Ani, tekrar Türk basınının ilgi odağı oldu.

"Son Dakika" haber sitesinde yayınlanan bir makalede, Ani "Medeniyetlerin Beşiği", "Dünya Kenti", "Binbir Kilise şehri" ve "Kırk Kapılı Şehir" olarak tanıtıldı. Ani’nin tarihi ve mimari güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiği vurgulandı.

Makalede özellikle Ani'nin Ermeni bir şehri olduğu açıkça belirtilmiştir. Bu bağlamda aşağıdaki ifade kullanılmıştır:
"Türkiye ve Ermenistan sınırında yer alan Ani Ören Yeri, 961-1045 yılları arasında Ermeni hükümdarlarına başkentlik yapmıştır."

2012 yılında Ani, UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmış ve 2016 yılında Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir.

Makalede ayrıca Türk ziyaretçilerin yorumları da yer almaktadır. Ankara'dan gelen bir turist, "Ankara'dan geldim, buraya ilk kez geliyorum, harika bir yer, herkese gelmelerini tavsiye ediyorum" demiştir.

Ani, Türkiye-Ermenistan sınırından geçen Arpaçay nehrinin batı yakasında yer alıyor. Türk haber sitesine göre geçmişte birinci derece askeri yasak bölge olduğu için kimsenin gezip görme şansının bulunmadığı Ani Ören Yeri, yasağın kalkmasından sonra adını tüm dünyaya duyurarak insanların Kars'a gelmesinde etken oldu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+