​Avrupa Konseyi Başkanı, Laçin Koridoru`nun açılmasının önemini vurguladı - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

18 Temmuz 2023  

​Avrupa Konseyi Başkanı, Laçin Koridoru`nun açılmasının önemini vurguladı -

​Avrupa Konseyi Başkanı, Laçin Koridoru`nun açılmasının önemini vurguladı ​Avrupa Konseyi Başkanı, Laçin Koridoru`nun açılmasının önemini vurguladı

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği üçlü görüşmenin ardından gazetecilerle yaptığı konuşmada, Laçin koridorunun açılmasının gerekliliğini belirterek oluşan durumun hiçbir tarafın çıkarına olmadığını ifade etti.

Yaptığı açıklamada Avrupa Konseyi Başkanı şu ifadelere yr verdi:

"Durumun normale dönmesine yardımcı olmak için net adımlar tartışıldı. Laçin Koridoru'nun açılmasının gerekliliğini vurguladım, Azerbaycan'ın Ağdam üzerinden insani yardım göndermeye hazır olduğunu farkettim. Avrupa Birliği, Dağlık Karabağ'ın eski özerk bölgesinin temsilcileri ile Bakü arasında müzakerelerin başlaması için dahil olmaya devam ediyor; bu, yerel Ermeni nüfusun hakları ve güvenlik konularının tartışılması için önemlidir."

Avrupa Konseyi Başkanı, Dağlık Karabağ halkının bir insani krizle karşı karşıya olduğunu ve Laçin Koridoru etrafındaki mevcut durumun istikrarsız olduğunu vurguladı.

Michel'e göre, tarafların birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıdığı görüşmede teyit edildi.

Avrupa Konseyi Başkanı, tartışma konusu haline gelen sınırların belirlenmesinin Almatı Bildirisi'ne göre yapılması gerektiğini belirtti. Michel, üçlü görüşmede yanlışlıkla diğer tarafa geçen esirler ve askerler konularının da ele alındığını vurguladı.

Michel, Aralık'ta Ermenistan, Azerbaycan, AB, Fransa ve Almanya liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek başka bir beşli (beş taraflı) toplantının Granada'da planlandığını hatırlattı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+