​MİASİN, Surp Giragos Kilisesi`nde konser verdi - Kültürel Etkinlik
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Kültürel Etkinlik :

30 Temmuz 2023  

​MİASİN, Surp Giragos Kilisesi`nde konser verdi -

​MİASİN, Surp Giragos Kilisesi`nde konser verdi ​MİASİN, Surp Giragos Kilisesi`nde konser verdi

Kürt, Ermeni ve Fransız kadın sanatçıların kurduğu MİASİN müzik grubu, Surp Giragos Ermeni Kilisesin'de özgürlük ve birliktelik şarkıları söylediler. MİASİN, bu akşam Zarok Ma'da sahne alacak.

Türkiye, Fransa ve Ermenistan'dan kadın sanatçıların oluşturduğu, Ermenice birliktelik anlamına gelen MİASİN grubu, Diyarbakır'da farklı dillerde şarkılar seslendirdi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde konser veren MİASİN, 'özgürlük ve birliktelik', '’toplumsal cinsiyet eşitliği' mesajlarını içeren şarkılar seslendirdi.

MİASİN, şarkılarını Türkçe, Ermenice, Farsça ve Kürtçenin, Kurmanci ve Zazaki lehçesinde söyled

MİASİN Ezgi Elkırmış, Sevana Tchakerian, Carole Marque-Bouaret ve Seval Eroğlu'dan oluşuyor. Grup elemanları Anadolu'nun Ermeni, Türk ve Kürt müziklerini keşfetmek için yerelden ezgiler toplamak amacıyla birlikte bir müzik yolculuğuna çıktılar. Grubun üyeleri, aileleri Anadolu’dan zola göç ettirilmiş kişilerden oluşuyor.

Ermenistan’da konser verdikten sonra Türkiye’de üç farklı şehir belirleyen MİASİN, Artvin ve Dersim’de sahne aldıktan sonra son durakları olan Diyarbakır’da konser düzenledi.

Etkinliğe farklı kimliklerden ve yaşlardan insanlar katılım sağladı.

Konser öncesi konuşan Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkan Yardımcısı Ohannes Gafur Ohanyan, Fransa'daki Ermeni bir vakfın bu organizasyonu düzenlediğini, kendilerinin de onlara mekan tahsis ettiğini, yapılan etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Etkinlik dinleyicilerin alkışları ve grubun Zarok Ma’da olacak açık hava konserine daveti ile son buldu.
MİASİN grubu bugün saat 20.00'da Zarok Ma'da konser verecek.

Bu haber gazewteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazewteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazewteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+