​Ermenistan Dışişleri Bakanı Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı ile telefonda görüştü - Gündem
19 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

02 Ağustos 2023  

​Ermenistan Dışişleri Bakanı Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı ile telefonda görüştü -

​Ermenistan Dışişleri Bakanı Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı ile telefonda görüştü ​Ermenistan Dışişleri Bakanı Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı ile telefonda görüştü

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'nın bildirdiğine göre 1 Ağustos'ta Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı Miryana Spoliarich Eger'le telefonda görüştü.

Görüşme sırasında Azerbaycan tarafından Laçin Koridoru'nun yasa dışı olarak ablukası nedeniyle Dağlık Karabağ'daki insani kriz ele alındı.

Bakan Mirzoyan, Laçin Koridoru ablukasının derhal kaldırılması zorunluluğu, Dağlık Karbağ'a gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaçların ulaştırılmasının aciliyetini vurguladı.

Bu durumda Bakan Mirzoyan, mevcut koşullarda Dağlık Karabağ'a erişimi olan tek uluslararası insani yardım kuruluşu Kızıl Haçın faaliyetlerinin uygun, sürekli sağlanmasının önemine vurgu yapan Mirzoyan, Azerbaycan'ın Kızıl Haç'ın insani faaliyetlerini engelleme ve itibarsızlaştırma girişimlerini kınadı.

Bu kapsamında Mirzoyan, 29 Temmuz'da Dağlık Karabağ'dan tedavi amacıyla Kızıl Haç'ın refakatinde Ermenistan'a nakledilen ciddi sağlık sorunlara sahip Vagif Khachatryan'ın Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti tarafından kaçırılma olayına atıfta bulundu.

Dışişleri Bakanı bu olayı uluslararası insani hukuk normlarına ve Dağlık Karabağ halkına yönelik etnik temizliğini amaçlayan sinsi ve kabul edilemez bir eylem olarak nitelendirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+