​Zakharova: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki toprak anlaşmazlıkları sınır belirleme ve demarkasyo - Gündem
16 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մանի / Ժամ : Արփող

Gündem :

03 Ağustos 2023  

​Zakharova: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki toprak anlaşmazlıkları sınır belirleme ve demarkasyo -

​Zakharova: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki toprak anlaşmazlıkları sınır belirleme ve demarkasyo ​Zakharova: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki toprak anlaşmazlıkları sınır belirleme ve demarkasyon süreci çerçevesinde çözülmeli

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sözcüsü Maria Zaharova, bir basın toplantısı sırasında Bakü'nün, Ermenistan’ın Ararat ve Tavuş idari bölgelerinde yer alan yedi anklavları Azerbaycan'a iade etme talebi konusundaki Moskova'nın tutumuna ilişkin açıklamada bulundu.

Zakharova konuyla ilgili yaptığı açıklamada öxzellikle şunları kaydetti:

"Biz, Bakü ve Yerevan'ın bu konudaki tutumlarını biliyoruz ve Ermeni tarafının da Azerbaycan'a benzer talepleri var. Biz, toprak anlaşmazlıklarının sorunlarının sınır belirleme ve demarkasyon süreci çerçevesinde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz ve bu süreç uygun ikili komisyonla koordine edilmektedir. Uzun bir aradan sonra 12 Temmuz'da dördüncü oturumun gerçekleşmesini memnuniyetle karşılıyoruz."

Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcisi ayrıca Rusya'nın, taraflara her türlü, hatta en karmaşık sorunların çözümünde danışmanlık, uzmanlık ve belge desteği sağlamaya hazır olduğunu ekledi.

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınır demarkasyon komisyonunun dördüncü toplantısı 12 Temmuz'da gerçekleşti. Toplantıda taraflar demarkasyon konularını görüştü, bir çok organizasyonel ve işlevsel konu ele alındı. Taraflar ayrıca komisyonların bir sonraki toplantısının tarihini ve yerini belirlemeye karar verdiler. Ermenistan'daki komisyonu Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan yönetirken, Azerbaycan heyetini ise Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev yönetiyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+