​Mirzoyan, AB Yüksek Temsilcisi Borell ile Dağlık Karabağ`daki insani krizi ve bölgesel güvenliği gö - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

03 Ağustos 2023  

​Mirzoyan, AB Yüksek Temsilcisi Borell ile Dağlık Karabağ`daki insani krizi ve bölgesel güvenliği gö -

​Mirzoyan, AB Yüksek Temsilcisi Borell ile Dağlık Karabağ`daki insani krizi ve bölgesel güvenliği gö ​Mirzoyan, AB Yüksek Temsilcisi Borell ile Dağlık Karabağ`daki insani krizi ve bölgesel güvenliği görüştü

2 Ağustos'ta Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştü.

Muhataplar bölgesel güvenlik konularında fikir alışverişinde bulundular.

Laçin Koridoru'nun Azerbaycan tarafından yasa dışı olarak abluka altına alınması nedeniyle Dağlık Karabağ'da yaşanan insani kriz ele alındı.

Ararat Mirzoyan, Uluslararası Adalet Divanı'nın 22 Şubat ve 6 Temmuz kararları uyarınca Laçin Koridoru'ndaki ablukanın derhal kaldırılması gerektiğini ve Dağlık Karabağ'a gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaçların sağlanmasının aciliyetinin altını çizdi. Dağlık Karabağ'a erişimi olan tek uluslararası insani yardım kuruluşu olan Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin tam ve kesintisiz çalışmasının sağlanması gereği vurgulandı.

Bakan Mirzoyan, Dağlık Karabağ'dan tıbbi amaçlarla Ermenistan'a nakledilen Vagif Khachatryan'ın Azerbaycan sınır muhafızları tarafından kaçırılması olayını uluslararası insancıl hukukun ağır bir ihlali olarak nitelendirdi.

Dağlık Karabağ halkının hak ve güvenlik konularının uluslararası mekanizma kapsamında ele alınmasının önemine ilişkin Ermeni tarafının tutumunu yeniden teyit eden Mirzoyan, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da etnik temizliğini önlemek için uluslararası ortakların net adımlar atması gerektiğini kaydetti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+