​Ermeni-İran kültür ve mutfak festivali Navasard Syunik`te düzenlenecek - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

03 Ağustos 2023  

​Ermeni-İran kültür ve mutfak festivali Navasard Syunik`te düzenlenecek -

​Ermeni-İran kültür ve mutfak festivali Navasard Syunik`te düzenlenecek ​Ermeni-İran kültür ve mutfak festivali Navasard Syunik`te düzenlenecek

10 Ağustos'ta Ermenistan’ın Syunik idari bölgesinde bulunan Sisian şehrinde Ermeni-İran Kültürel ve Gastronomik Festivali "Navasard" düzenlenecek. Ermenistan Turizm Federasyonu Başkanı Mekhak Apresyan, festivalin zengin bir programı olduğunu belirtti.

"Bu festivali bir gelenek haline getirmeyi ve birçok kişi için beklenen bir bayram yapmayı başarıyoruz. Bu benzersiz bir bölgesel turizm ürünüdür. Değişen dünya turizm pazarında bize turist akışı yönlendiren önemli bir faktördür. Bu etkinlik, kültürel mirasın tanıtımı, mutfağın ve Ermeni-İran dostluğunun bir sonucunun sunumu açısından çok önemlidir." dedi Mekhak Apresyan.

İran, Ermenistan için büyük bir turist çekme noktası olarak önemli bir ortaktır. Syunik Ekonomi Bakanlığı Turizm Komitesi Başkanı Sisian Bogosyan, İran'ın turist çekme konusunda hedef pazarlardan biri olduğunu belirtti.

"İran bizim için önemli bir pazar, bu tür festivaller Ermenistan'da daha ilgi çekici bir atmosfer yaratmaya ve İran'dan daha fazla turist çekmeye yardımcı oluyor. Geçen yıl festival için oldukça başarılıydı, oldukça fazla ziyaretçi vardı. Bu yıl da aynı ve hatta daha büyük bir etkinlik bekliyoruz. Ben İran'da doğdum ve İran mutfağını çok iyi biliyorum, onların çok lezzetli yemekleri var. Bu yüzden size Sisian şehrini ziyaret etmenizi ve bunu kişisel olarak denemenizi öneriyorum." dedi Sisian Bogosyan.

Festivalde İran mutfağından leziz yemeklerde eksiklik olmayacak. Bu konuda İran'ın Ermenistan Büyükelçiliği Kültür Danışmanı Mohammad Ali Kian, çeşitli gastronomik ve kültürel etkinliklerin düzenleneceğini ve mutlaka "ghormesabzi" (ot, fasulye, et) ve "fesenjun" (tavuk, ceviz ve nar ezmesi) yemelerini önerdi.

"Festival için bize 20 stant tahsis edildi. Kaliteli katılım sağlamak için her şeyi yaptık. İran'da ve Ermenistan'da yaşayan İranlı şefleri dahil ettik. Yerel halka burada İran mutfağının da bir pazarı olduğunu göstermeye çalışıyoruz." dedi Mohammad Ali Kiani. Ayrıca, böyle bir festivalin İran'da da düzenlenme niyeti olduğunu ve şu anda yer ve zamanlama konusunun tartışıldığını belirtti.

İranlı ortaklarla çalışmaya vurgu yaparak, "Ermeni Mutfak Geleneklerinin Geliştirilmesi ve Korunması" adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı Sedrak Mamulyan, her iki tarafın da ortak bir turizm sonucu oluşturma ve dünyaya tanıtma konusunda kararlı olduklarını belirtti.

"Navasard bayramının festivallerdeki tatlı yemeklerini sunacağız. Ana süslemesi Navasard harisası (Keşkek yemeği), ayrıca khashika veya corkot olarak da bilinir. Ayrıca, Ermeni ve İran uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından düzenlenecek bir yemek yarışması düzenleyeceğiz. "En İyi Tat", "En İyi Fikir" ve "En İyi Görünüm" kategorilerindeki kazananlara ödüller verilecek, ayrıca ana ödül olacak." dedi Sedrak Mamulyan.

Kültürel ve müzik alanlarda halk şarkıları, danslar, müzik ve geleneksel el sanatları ürünleri olacak.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+