​Paşinyan Aliyev`e cevap verdi: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırlar Almatı Bildirisi ile be - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Արփող

Gündem :

03 Ağustos 2023  

​Paşinyan Aliyev`e cevap verdi: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırlar Almatı Bildirisi ile be -

​Paşinyan Aliyev`e cevap verdi: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırlar Almatı Bildirisi ile be ​Paşinyan Aliyev`e cevap verdi: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırlar Almatı Bildirisi ile belirlenmiştir

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Aliyev'in Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırların belirlenmediğine dair açıklamasına cevap verdi.

Paşinyna yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırlar 1991 yılında Almatı Bildirisi ile belirlendi ve bu, 6 Ekim 2022'de Prag'da yapılan dört taraflı toplantıda Almatı Bildirisi'nin iki ülke arasındaki sınırın demarkasyonu ve tespiti için temel olarak kabul edildi. Azerbaycan'ın planı şu gibi görünüyor: Ermenistan ile Azerbaycan arasında anlaşmayı sınırların tartışmaya açık bırakıldığı maddelerle imzalamak ve daha sonra demarkasyon ve sınırların tespiti sürecinde Ermenistan'a toprak talepleri sunmak. Eğer Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırlar belirlenmemişse, Azerbaycan farklı sınır bölgelerinde hangi topraklardan bahsediyor? Eğer böyle bir sorun gündeme getiriliyorsa, bu demek ki sınırlar belirlenmiş demektir ve Ermenistan'ın sınır hattındaki askerlerin karşılıklı geri çekilmesi teklifi halen geçerli. Sınırların demarkasyonu ve tespiti, sınırların olmadığına dair bir kanıt değil, tam tersi. Bu, Sovyetler Birliği'nin çöküşünde Sovyet Ermenistanı ve Sovyet Azerbaycanı arasındaki idari sınırların yeniden tesis edilmesi ve bu sınırların devlet sınırı olarak yansıtılması sürecidir."

Paşinyan, Ermenistan'ın 29,800 kilometrekarelik toprak bütünlüğünü ve Azerbaycan'ın 86,600 kilometrekarelik toprak bütünlüğünü tanıyan barış anlaşmasının teyit edilmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Euronews'a verdiği röportajda, Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik toprak iddiasının olmadığını ancak Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırların belirlenmiş omadığını söylemişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+