​Paşinyan`dan Azerbaycan`a Ermenistan`ın Dağlık Karabağ`a gönderdiği insani yadımı engellememe çağrı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

04 Ağustos 2023  

​Paşinyan`dan Azerbaycan`a Ermenistan`ın Dağlık Karabağ`a gönderdiği insani yadımı engellememe çağrı -

​Paşinyan`dan Azerbaycan`a Ermenistan`ın Dağlık Karabağ`a gönderdiği insani yadımı engellememe çağrı ​Paşinyan`dan Azerbaycan`a Ermenistan`ın Dağlık Karabağ`a gönderdiği insani yadımı engellememe çağrısı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Kabine toplantısında yaptığı konuşmada, barış gündemine bağlılığın bir adımı olarak Azerbaycan'a Ermenistan hükümeti tarafından Dağlık Karabağ'a gönderilen insani yardımın girişini engellememesi çağrısında bulundu.

Paşinyan, 9 Kasım 2020 tarihli üçlü açıklamayı büyük ölçüde ihlal eden Azerbaycan'ın, bu insani yüklerin Dağlık Karabağ'a girişini yasadışı bir şekilde engellediği için Dağlık Karabağ'da yaşanan insani kriz koşullarında Ermenistan hükümeti çalışma grubunun kararıyla Dağlık Karabağ'a gönderilen 361 ton insani yardımın Laçin Koridoru girişinde olmaya devam ettiğini belirtti.

Başbakan, "Barış gündemine bağlılığın bir adımı olarak, özellikle yükün geçişin engellenmesinin 9 Kasım 2020 tarihli üçlü açıklamanın ve Uluslararası Adalet Divanı kararlarının ağır bir ihlali olduğu için, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'a Laçin Koridoru üzerinden gönderdiği insani kargonun girişini engellememe çağrısında bulunuyorum. " dile getirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın "Euronews"e verdiği röportajda Laçin Koridoru'nun kapatılmadığına dair yaptığı açıklamaya değinen Paşinyan, bu bağlamda, Azerbaycan Laçin Koridoru'nu kapatmadığını iddia ediyorsa, Dağlık Karabağ'da konuşlu Rus barışı koruma birliklerinin, Dağlık Karabağ'a insani yardım girişini neden sağlamadıklarının açıklamasını dinlemek gerekir. "Bu konunun aydınlatılmasının önemli olduğunu ve ilgili mercilerimizin bu konuda netlik kazanması için çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum." sözlerine ekledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+