​Senatör Menendez`in talimatıyla Ermenistan’daki delegasyon, Laçin bölgesini ziyaret etti - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

10 Ağustos 2023  

​Senatör Menendez`in talimatıyla Ermenistan’daki delegasyon, Laçin bölgesini ziyaret etti -

​Senatör Menendez`in talimatıyla Ermenistan’daki delegasyon, Laçin bölgesini ziyaret etti ​Senatör Menendez`in talimatıyla Ermenistan’daki delegasyon, Laçin bölgesini ziyaret etti

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi temsilcileri Saroy Arkin ve Damian Murphy tarafından yönetilen delegasyon, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez'in talimatıyla Ermenistan'da bulunuyor. Syunik Valiliği ofisinden aktarılan bilgilere göre 7 Ağustos'ta Syunik Valisi Robert Ghukasyan ve Goris Belediye Başkanı Arush Arushanyan ile ABD delegasyonu bir araya geldiler.

Görüşme sırasında misafirlere Syunik sınırlarındaki durum, Azerbaycan'ın Ermenistan'ın egemen topraklarına müdahalesi, Artsakh'ın ablukası ve bu durumun neden olduğu insani kriz hakkında bilgi verildi.

7 Ağustos'ta Syunik Valisi eşliğinde delegasyon, Laçin koridorunu ziyaret etti ve Ghukasyan, Laçin koridorunun kapalı olduğunu ve çift yönlü hareketin olmadığını ifade etti.

Senato temsilcileri ayrıca, Ermenistan hükümeti tarafından gönderilen insani yardım yüklü araçların birkaç gündür sınırın bu tarafında beklediğine ve Artsakh'a ulaşamadığına dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere Azerbaycan, Laçin koridorunu tamamen bloke etmeye devam ediyor, bu da Artsakh'taki insani durumun kötüleşmesine neden oluyor. Artsakh halkı gıda, ilaç ve yakıt eksikliği yaşamaktadır. Azerbaycan aynı zamanda Artsakh'a gaz ve elektrik tedarikini de engellemiştir.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+