​Ermenistan Dışişleri Bakan, Bulgar mevkidaşıyla Dağlık Karabağ`daki durumu görüştü[ - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

10 Ağustos 2023  

​Ermenistan Dışişleri Bakan, Bulgar mevkidaşıyla Dağlık Karabağ`daki durumu görüştü[ -

​Ermenistan Dışişleri Bakan, Bulgar mevkidaşıyla Dağlık Karabağ`daki durumu görüştü[ ​Ermenistan Dışişleri Bakan, Bulgar mevkidaşıyla Dağlık Karabağ`daki durumu görüştü[

9 Ağustos'ta Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Maria Gabriel ile telefon görüşmesi yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'nın bildirdiğin göre bakan Mirzoyan, Azerbaycan'ın Laçin Koridoru'nu yasadışı bir şekilde bloke etmesinin sonucunda Dağlık Karabağ'da derinleşen insani krizi ve bunun Dağlık Karabağ'ın 120 bin nüfusu üzerindeki geri döndürülemez sonuçlarını sundu. En hassas gruplar olan çocuklar, hamileler ve yaşlılar için yaratılan son derece zor koşulların onurlu bir yaşamla bağdaşmadığı vurgulandı.

Bakan Mirzoyan, uluslararası ortakların, BM'nin de aralarında bulunduğu çeşitli kuruluşların net değerlendirmelerine ve çağrılarına rağmen, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı Ermenistan'a ve dünyanın geri kalanına bağlayan tek yol olan Laçin Koridoru'nu kapatmaya devam ettiğini vurguladı. Uluslararası Adalet Divanı'nın 22 Şubat ve 6 Temmuz kararları uyarınca Laçin Koridoru'nda serbest dolaşımı yeniden sağlamak ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki gerçek niyeti olan etnik temizliği önlemek için ek adımlar atılmasının aciliyeti vurgulandı.

Telefon görüşmesinde Ermenistan ile Bulgaristan arasındaki ortaklığın genişletilmesine de değinildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+