​Marukyan: Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısının raporu Azerbaycan’ın yönetimine karşı bir iddia - Gündem
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

11 Ağustos 2023  

​Marukyan: Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısının raporu Azerbaycan’ın yönetimine karşı bir iddia -

​Marukyan: Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısının raporu Azerbaycan’ın yönetimine karşı bir iddia ​Marukyan: Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısının raporu Azerbaycan’ın yönetimine karşı bir iddianame olabilir

Ermenistan'ın Özel Görevli Büyükelçisi Edmon Marukyan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın, Uluslararası Ceza Mahkemesi eski başsavcısı Luis Moreno Ocampo'nun raporuna ilişkin açıklamasına değindi. Hikmey Hacıyev, raporu 'taraflı' olarak nitelendirmişti.

Marukyan'ın paylaşımı şöyle: "Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısının raporu, Azerbaycan'ın yürüttüğü soykırım politikası hakkında şu sonuca varıyor ve eğer taraflı olsaydı veya gerçeklere dayanmasaydı, Hikmet Hacıyev ve tüm Azerbaycan propagandası buna asla dikkat etmezdi ve zamanlarının bir dakikasını bile harcamazdı.

Bu nedenle bu, gelecekte Azerbaycan'ın liderliğine karşı bir iddianameye dönüşebilecek gerçekler ve analizler içeren bir rapordur."

Hatırlanacağı üzere yaklaşık iki hafta önce Artsakh Cumhurbaşkanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi eski başsavcısı Luis Moreno Ocampo'ya başvurarak Artsakh'ta derinleşen ablukanın soykırım suçuna tekabül edip etmediği konusunda uzman görüşü istemişti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi eski savcısı Luis Moreno Ocampo, Artsakh Devlet Başkanı Arayik Harutyunyan'ın başvurusuna cevaben yayınladığı raporda Azerbaycan'ın Laçin Koridoru'nu abluka altına almasının Dağlık Karabağ'daki etnik Ermenilere karşı bir soykırım olduğunu belirtiyor.

Ocampo raporunda, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki etnik Ermenilere yönelik eylemlerinin Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nin 2. maddesinin C fıkrasına göre - Öbeğin, fiziki varlığını tümüyle ya da kısmen sona erdirecek yaşam koşullarıyla yüz yüze bırakılması- soykırım olduğunu vurguluyor.

Luis Moreno Ocampo, 2023 yılında Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermenilere karşı bir soykırımın işlendiğine inanmak için makul gerekçeler olduğunu ve Ermenistan'ın talebi üzerine Uluslararası Adalet Divanı'nın Laçin Koridoru ablukasını ele alıp bunun etnik grubu yani "Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermenilerin sağlığı ve yaşamı” için "gerçek ve yakın bir tehdit" olduğu sonucuna vardığını da kaydetti.

"Aliyev'in Cumhurbaşkanı olarak soykırımcı niyetlere sahip olduğuna dair makul nedenler bulunmaktadır. Uluslararası Mahkeme, ara tedbirlerle ilgili kararlarda onu eylemlerinin sonuçları konusunda bilgilendirdikten sonra bile Laçin koridorunu kasıtlı olarak engelliyor," diye belirtiliyor raporda.

Ocampo ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Uluslararası Mahkeme'nin "Laçin koridorunda insanların, taşıtların ve malların iki yönde engelsiz hareketini sağlamak" için net talimatlarını ciddi şekilde görmezden geldiğini ve koridorun yasaklı malların ithalatı için kapatıldığına dair kamuoyu açıklamalarının sadece dikkati dağıtmayı amaçladığını ekledi. Ayrıca, yazarın görüşüne göre, kaçakçılıkla ilgili haberler henüz soruşturulmadı ve bu, yargı kararlarını görmezden gelmeyi haklı çıkarmaz.

Nihai olarak Dağlık Karabağ Ermenilerinin tamamen yok olmasını önlemek için, Ocampo Laçin koridorunun birkaç hafta içinde kaldırılmasını ve ayrıca toprak anlaşmazlıklarının Mayıs 2025'e kadar çözülmesini önemli olarak görüyor. Bu tarihte Azerbaycan, Rus barış güçlerinin çekilmesini talep edebilir.

Bu haber ermenbihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenbihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenbihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+