​Paşinyan, Azerbaycan`ı `tarihi barış fırsatı zayıflatmama` konusunda uyarıyor - Gündem
19 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

13 Ağustos 2023  

​Paşinyan, Azerbaycan`ı `tarihi barış fırsatı zayıflatmama` konusunda uyarıyor -

​Paşinyan, Azerbaycan`ı `tarihi barış fırsatı zayıflatmama` konusunda uyarıyor ​Paşinyan, Azerbaycan`ı `tarihi barış fırsatı zayıflatmama` konusunda uyarıyor

Başbakan Nikol Paşinyan, 11 Ağustos'ta Karabağ'daki insani krizin daha da kötüleşmeye devam ettiğini belirterek, Azerbaycan'ı tarihi barış şansını zayıflatmamak konusunda uyardı.

Azerbaycan, 2022 Aralık'ından bu yana Karabağ'a ticari tedarikleri illegal ablukasıyla engelledi. Dahası, 15 Temmuz'dan beri Azerbaycan, bebek yiyecekleri ve ilaç dahil insani yardımları, Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla dahi engellemektedir.

Başbakan Paşinyan, Hüklümet oturumunda konuşurken Ermenistan hükümetinin 26 Temmuz'da Karabağ'a insani yardım gönderme kararı aldığını ve gıda ve ilaç taşıyan 19 kamyonun, Laçin Koridoru'nun girişine yakın Kornidzor köyünde yolda kaldığını belirtti.

"Bu 19 kamyonun içinde 100 ton un, 80 ton makarna, 60 ton şeker, 40 ton bitkisel yağ, 40 ton süt tozu, 20 ton tuz, 12 ton bebek maması ve 9 ton ilaç bulunduğunu hatırlatmak isterim. Toplamda 361 ton insani yardım. Yükün içeriği, Ermenistan'a akredite edilmiş yabancı diplomatlar tarafından doğrulandı ve Kornidzor'da 16 gündür bekleyen kamyonları her an inceleyerek tekrar doğrulanabilir. Daha sonra, 9 şekerleme ve Paris Belediye Başkanı ile Île-de-France, Auvergne-Rhône-Alpes, Hauts-de-France, Nouvelle-Aquitaine ve Pays de la Loire bölgelerinin başkanları adına gönderilen 25 ton makarna taşıyan 1 kamyon daha insani konvoyun içine katıldı," dedi Pashinyan.

İnsani konvoyun engellenmesi, Azerbaycan'ın Karabağ Ermenilerine soykırım yapmayı amaçladığı korkularını daha da pekiştiriyor, diye ekledi Paşinyan.

Başbakan Paşinyan açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

"Gerçekten de, uluslararası uzman çevreler tarafından daha güçlü görüşler ifade ediliyor ki, Azerbaycan'ın Laçin Koridoru'nun illegal ablukası sonucunda Dağlık Karabağ'da bir insani kriz yaratma politikası, 9 Aralık 1948 Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi perspektifinden incelenebilir. Dağlık Karabağ'daki insani kriz, Laçin Koridoru'nun illegal ablukası sonucunda uluslararası hukuki bir değerlendirmenin yapılması yönünde daha fazla çaba gerektiren bir seviyeye ulaştı, özellikle Azerbaycan hala 22 Şubat ve 6 Temmuz tarihli Uluslararası Adalet Divanı'nın bağlayıcı kararlarını Laçin Koridoru boyunca engelsiz insan, mal ve araç hareketini sağlamak için uygulamıyor."

Ermenistan Başbakanı’na göre bu koşullarda, bu durumdaki en iyi çözümün Azerbaycan'ın Laçin Koridoru'ndaki illegal ablukayı kaldırması ve uluslararası bir mekanizma çerçevesinde Stepanakert-Bakü diyaloğunu başlatmalı. Ermenistan Cumhuriyeti, barış gündemine olan bağlılığını yinelemeye devam ediyor ve resmi Bakü'yü barışı sağlama tarihi fırsatını kaçıracak adımlardan kaçınmaya çağırıyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+