​Paşinyan: Karabağ`da durum her geçen gün kötüye gidiyor - Gündem
16 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մանի / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

18 Ağustos 2023  

​Paşinyan: Karabağ`da durum her geçen gün kötüye gidiyor -

​Paşinyan: Karabağ`da durum her geçen gün kötüye gidiyor ​Paşinyan: Karabağ`da durum her geçen gün kötüye gidiyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, kabine toplantısında Dağlık Karabağ'daki insani durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini vurguladı.Paşinyan, "Aynı zamanda, tarımla uğraşan Dağlık Karabağ halkı, hasat yapma fırsatı bulamamak için Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin ateşine maruz kalıyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Azerbaycan bir yandan Ermenistan hükümetinin Dağlık Karabağ'a 100 ton unun girişini engelledi, diğer yandan Dağlık Karabağ halkının un elde etmek için ektiği tahılları toplamasına izin vermiyor. Bu da, uluslararası uzmanların, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Ermenilerini aç bırakarak soykırım yaptığı, dolayısıyla Laçin Koridoru'nun açılmasının soykırımı önlemeye yönelik bir adım olarak değerlendirilmesi gerektiği yönündeki tezini destekleyen bir başka gerçektir. Uluslararası toplumun bu algıya odaklanması gerektiğini düşünüyorum."

Paşinyan'a göre, duruma en iyi çözüm, Laçin Koridoru'nun Azerbaycan tarafından bloke edilmesinin kaldırılması, uluslararası mekanizma çerçevesinde Stepanakert-Bakü diyaloğunun başlatılması.

Paşinyan, "Ermenistan Cumhuriyeti barış gündemine olan bağlılığını yeniden teyit etmeye devam ediyor ve Bakü'yü barışı tesis etmek için varolan tarihi fırsatı geçersiz kılmaya yönelik adımlar atmaktan kaçınmaya çağırıyor" dedi.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+