​Juan Ernesto Mendez: Karabağ nüfusunun soykırım tehdidi altında olduğunu doğrulamak için yeterli ge - Gündem
16 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մանի / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

28 Ağustos 2023  

​Juan Ernesto Mendez: Karabağ nüfusunun soykırım tehdidi altında olduğunu doğrulamak için yeterli ge -

​Juan Ernesto Mendez: Karabağ nüfusunun soykırım tehdidi altında olduğunu doğrulamak için yeterli ge ​Juan Ernesto Mendez: Karabağ nüfusunun soykırım tehdidi altında olduğunu doğrulamak için yeterli gerekçe var

23 Ağustos'ta, Arjantinli avukat Juan Ernesto Mendez'in, Soykırımın Önlenmesi konusunda ilk BM Özel Danışmanı ve İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Şiddet konusunda eski BM Özel Raportörü olan Juan Ernesto Mendez'in Artsakh'taki duruma ilişkin ön raporu yayımlandı. Ön sonuç, Ermenistan'ın BM Daimi Temsilcisi'nin talebi üzerine açıklandı.

Böylece, Dağlık Karabağ'a yönelik devam eden ablukanın insani sonuçlarına ilişkin konuların derinleşerek Uluslararası Adalet Divanı'nın hukuki bağlayıcılığı olan kararlarının ihlal edildiği ifade ediliyor.

Şiddet içeren suçların önlenmesi için Birleşmiş Milletler'in önleyici kapasitesinin harekete geçirilerek somut önlemler alınması gerekmektedir.

Mendez ayrıcs şunları kaydetti:

"Artsakh halkının soykırım tehdidi altında olduğunu doğrulamak için yeterli gerekçe var."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+