​Papa Franciscus: Bazıları inançla yaşamak yerine ideolojiyle yaşıyor - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

30 Ağustos 2023  

​Papa Franciscus: Bazıları inançla yaşamak yerine ideolojiyle yaşıyor -

​Papa Franciscus: Bazıları inançla yaşamak yerine ideolojiyle yaşıyor ​Papa Franciscus: Bazıları inançla yaşamak yerine ideolojiyle yaşıyor

Papa Franciscus, ABD Katolik Kilisesi'nde bazı muhafazakarları inancın yerine ideolojiyi koymakla eleştirdi. Franciscus, "Bazıları inançla yaşamak yerine ideolojiyle yaşıyorlar. Hayatta inancı terk edip, onun yerine bir ideoloji koyarsanız kaybedersiniz, tıpkı bir savaşta olduğu gibi kaybedersiniz" dedi.

Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, ABD Katolik Kilisesi'nde bazı muhafazakarları, inancın yerine ideolojiyi koydukları gerekçesiyle eleştirdi.

Papa'nın Dünya Gençlik Günleri dolayısıyla ay başında Portekiz'in başkenti Lizbon'a yaptığı gezisi sırasında bazı Cizvit tarikatı üyeleriyle yaptığı özel sohbette dile getirdiği görüşler, Katolik yayın organlarından La Civilta Cattolica'da yer aldı.

ABD Katolik Kilisesi içinde "çok güçlü ve organize bir gerici tutum" olduğunu ifade eden Papa, "Bu insanlara gericiliğin faydasız olduğunu hatırlatmak isterim, inanç ve ahlak sorunlarını anlamada bir evrim olduğunu anlamak gerekir. Somutlaştırırsak, bugün atom bombası günahtır, idam cezası günahtır, uygulanamaz, önceden böyle değildi. Kölelik örneğin, benden önceki Papalar bunu hoş görmüştü ama bugün durum farklı. Zamanla insanın anlayışı değişir" ifadelerini kullandı.

Papa Franciscus, kilise öğretisinin yekpare olduğu görüşünün yanlış olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ama bazıları geriye gidiyor. Onlar kendilerini izole ediyorlar ve inançla yaşamak yerine ideolojiyle yaşıyorlar. Hayatta inancı terk edip, onun yerine bir ideoloji koyarsanız kaybedersiniz, tıpkı bir savaşta olduğu gibi kaybedersiniz."


Bu haber birgun kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (birgun) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(birgun). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+