​Ya Türkçe konuş ya da öl - Gündem
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

31 Ağustos 2023  

​Ya Türkçe konuş ya da öl -

​Ya Türkçe konuş ya da öl ​Ya Türkçe konuş ya da öl

Kürtlere karşı devletin önerisi nedir? Dillerini unutsunlar, Kürt kimliklerini kaybetsinler, kendilerine Türk desinler, Türkçe konuşsunlar; ya da hastane kapısında ölsünler, adliye kapısında esarete düşsünler, yasal mermilerle vurulsunlar...Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği yeni bir uygulamayla reçetelerin 5 dilde yazılabilmesi fakat bu dillerin içinde Kürtçe’nin olmamasını tartışıyoruz.

Sağlık Bakan Fahrettin Koca gelen eleştirilere yanıt verdi.

“E-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça olmak üzere 5 yabancı dil eklendi. E-Reçetem sistemine bu 5 dilin eklenmesine turistler ve yabancı uyruklu hastalar için ihtiyaç duyulmuştur. Kendi vatandaşlarımız içinse bu dillerden birinde reçete yazılması söz konusu değildir. Sisteme T.C. Kimlik Numarası ile girildiğinde ek uygulama devre dışı olmakta, sadece Türkçe hizmet alınabilmektedir.”

Yani mesele teknik bir meseleymiş öyle mi?

Peki sisteme TC kimlik numarasını giren vatandaşlar orada da diller seçeneği ile karşılaşsa ve karşımıza “Kürtçe” seçeneği çıksa ne olur ki?

Yapılan araştırmalarda Kürtlerin illerinde kanser tanısının geç konulduğu ve ölüm oranlarının yüksek olduğu ortaya çıktı. Halis Demir, Bianet’teki makalesinde durumu şöyle özetliyor:

“Belirli risk faktörlerine sahip ve belli bir yaşın üstündeki bireylerin erken teşhis için ve daha sonuç alıcı tedaviler için tarama yapmaları gereklidir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve tarama yöntemlerinin etkin kullanılmasıyla kanser önlenebilir ve erken teşhis edilebilir. Ancak Kürt illerinde görülen kanser vakaların önemli bir kısmı Türkiye’nin diğer bölgeleriyle kıyaslandığında, hastalar metastatik aşamada (ilerlemiş, yayılmış, 4. Evre) başvuruyor. Anadilinde sağlık hizmetinin verilmemesi, gerekli eğitimlerin yapılmaması, taramanın yapıldığı yerlerden uzakta yaşayanların taramadan haberdar olmamaları ve erişimde yaşanan sıkıntılar hastaların daha ilerlemiş ve tedavi edilemez aşamada hekime başvurmalarına yol açıyor.”

Bir sosyal devlet vatandaşına hizmet verirken mahkemede, hastanede, postanede neyi esas alır?

Madem ilaç almaya çalışan hastalara 5 dilde reçete verebiliyoruz, bu listeye Kürtçe dilini eklemekte hangi mahsurlar olabilir?

Memlekette milyonlarca Kürt yaşıyor.

Evinde Kürtçe konuşan, anadili Kürtçe olan, Türkçeyi okulda öğrenen milyonlarca insan var.

Okula gidemeyen ve Türkçe bilmeyen Kürt kadınları vardı, hala var, yarın da olacak.

Peki bir devlet memlekette konuşulan ikinci en büyük dile neden selam vermez? Anadolu’nun kadim dillerinin yaşaması, gelişmesi, ürün vermesi fikri aynı anda hem laik hem siyasal İslamcı kesimleri neden ürkütür?

Kadıköy’de, İstiklal Caddesi’nde, sahnede Kürtçe şarkı söylediği için müzisyenlerin öldürüldüğü bir ülkeyiz.

Nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan Kürtlere karşı devletin önerisi nedir?

Dillerini unutsunlar, Kürt kimliklerini kaybetsinler, kendilerine Türk desinler, Türkçe konuşsunlar, çok konuşsunlar.

Ya da hastane kapısında kanserden ölsünler, adliye kapısında esarete düşsünler, yasal mermilerle vurulsunlar, panzer altında can versinler.

Mesele teknik değil ideolojiktir.

Kürde de Kürtçeye de düşman bunlar…

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+