​Ermenistan: Karabağ`dan gelen 3 kişi Azerbaycan tarafından kaçırıldı - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

03 Eylül 2023  

​Ermenistan: Karabağ`dan gelen 3 kişi Azerbaycan tarafından kaçırıldı -

​Ermenistan: Karabağ`dan gelen 3 kişi Azerbaycan tarafından kaçırıldı ​Ermenistan: Karabağ`dan gelen 3 kişi Azerbaycan tarafından kaçırıldı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a giden üç kişinin Azerbaycan tarafından kaçırıldığını açıkladı. Azerbaycan ise söz konusu 3 kişinin haklarında soruşturma olduğu gerekçesiyle 10 gün süreyle gözaltına alındığını bildirdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, “28 Ağustos’ta Dağlık Karabağ sakinleri Alen Sarkisyan, Vahe Hovsepyan ve Levon Grigoryan, Laçin koridorunda bulunan yasadışı kontrol noktasında Azerbaycan kolluk kuvvetleri tarafından kaçırıldı. Transfer önceden kararlaştırılmış ve ve 9 Kasım 2020 tarihli üçlü açıklamanın 6. maddesine göre Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki Laçin Koridoru üzerinden kesintisiz bağlantıyı kontrol etmesi gereken Rus barışı koruma kuvvetleri eşliğinde gerçekleştirilmişti. Adı geçen kişiler eğitimlerine devam etmek için Ermenistan Cumhuriyeti’ne taşınıyorlardı" dedi.

Açıklamada "Bu Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı’nın hukuki açıdan bağlayıcı olan 9 Kasım 2020 tarihli kararları, BM Güvenlik Konseyi üyeleri de dahil olmak üzere uluslararası toplumun kesin ve doğrudan çağrılarına karşı ağır bir ihlal ve açık bir saygısızlıktır. Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu ne olursa olsun Dağlık Karabağ’ın tüm nüfusu tüm temel haklardan yoksun bırakılıyor, açlığa maruz kalıyor, ilaç, temel ihtiyaç maddeleri, gaz ve elektrik tedariki engelleniyor, keskin nişancılar tarafından siviller hedef alınıyor ve tüm bölge terörize ediliyor Halkı kaçırarak Laçin Koridoru’nu tıkamak, Azerbaycan liderliğinin Dağlık Karabağ ile diyalogdan kaçınmak ve bunun yerine etnik temizlik politikasını sürdürmek yönündeki gerçek arzusunu gösteriyor" dendi.

Azerbaycan Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Pazartesi günü Azerbaycan'dan Ermenistan'a giderken gözaltına alınan 3 Ermeni futbolcu 10 gün süreyle idari gözetim altına alındı." denildi.

Açıklamada üç kişinin Aralık 2021'de "Azerbaycan bayrağına hakaret eden eylemlerde" bulunduğu öne sürüldü ve bu futbolcuların " Laçin sınır geçiş noktasından geçtikten sonra Ermenistan'a giderken gözaltına alındığı" ifade edildi.

Başsavcılık, bu kişilerin hapis cezasının bitiminden sonra ülkeyi terk edebileceklerini söyledi.Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+