​ABD askerleri Ermenistan`a inmeden Rusya küplere bindi! - Gündem
16 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մանի / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

08 Eylül 2023  

​ABD askerleri Ermenistan`a inmeden Rusya küplere bindi! -

​ABD askerleri Ermenistan`a inmeden Rusya küplere bindi! ​ABD askerleri Ermenistan`a inmeden Rusya küplere bindi!

11 Eylül tarihine günler kala Ermenistan Başbakanı Paşinyan Rusya'nın hışmına uğradı, NATO'nun başrolünde olduğu Moskova ile Erivan arasında en ciddi kriz patlak vermek üzere.[ABD askerleri Ermenistana inmeden Rusya küplere bindi]Altı hafta süren savaşta Azerbaycan önünde ağır bir mağlubiyet yaşayarak işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ'ın büyük kısmından çekilmek zorunda kalan Ermenistan, bir kez daha tüm gözlerin Güney Kafkasya'ya çevrilmesine yol açtı.

İkinci Dağlık Karabağ savaşının ardından cephe hattına Rus barış gücü askerleri yerleşirken, kendisi de bir Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO) üyesi olan Ermenistan ile Moskova arasında bugüne kadarki en ciddi kriz patlak vermek üzere.

2020 sonbaharından bu yana ülkedeki Rus üslerinin kapatılmasını sıklıkla tartışan Ermenistan, gelecek hafta ABD ile ortak bir askeri tatbikata girişiyor. Eagle Partner 2023 adlı tatbikat 11 Eylül'de başlayıp 20 Eylül tarihinde sona erecek. Erivan yönetimi, ABD ordusuyla gerçekleştireceği tatbikatla NATO'nun üye olmayan partner ülkeler için oluşturduğu Barış İçin Ortaklık Programı çerçevesinde operasyonel hazırlık hedeflendiğini bildirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise, ABD ile tatbikata günler kala Azerbaycan'ın sınıra asker yığdığını savunup bölgede yeni bir çatışmanın tetiklenebileceğini söyledi. Dağlık Karabağ'daki durumun ciddi şekilde kötüye gittiğini ileri süren Paşinyan, ayrıca Azerbaycan'ın toprak taleplerinin giderek arttığını iddia etti.[ABD askerleri Ermenistana inmeden Rusya küplere bindi]Nikol Paşinyan Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası topluma acil müdahale çağrısı yaparken, Moskova'dan bugün gelen açıklamalar Ermenistan Başbakanı'nın şimşekleri üstüne çektiğini gösteriyor.


Bu haber milliyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (milliyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(milliyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+