​Azerbaycan Karabağ`a yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

19 Eylül 2023  

​Azerbaycan Karabağ`a yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı -

​Azerbaycan Karabağ`a yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı ​Azerbaycan Karabağ`a yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı

19 Eylül Salı günü sabah saatlerinde Karabağ'ın başkenti Stepanakert'te siren sesleri duyuldu ve Azerbaycan topçu ateşine başladı. Aynı dakikalarda Azerbaycan, ülkede "anayasal düzeni yeniden sağlamak amacıyla" Karabağ'da bir "terörle mücadele" operasyonu başlattığını duyurdu.Karabağ makamları sivil kayıplar yaşandığını bildiriyor.

Bakanlık "Ermeni silahlı güçlerinin silahsızlandırılması ve topraklarımızdan çekilmesini sağlamak için yerel bir terörle mücadele operasyonu başlattık" dedi ve operasyondan Türkiye ve Rusya'nın haberdar edildiğini bildirdi.

Moskova ise saldırdan "dakikalar önce" haberdar edildiğini açıkladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Bakü'nün "topyekün saldırısına" karşı Rusya'ya devreye girme çağrısı yaptı.

Moskova'nın ilk tepkisi, Bakü'ye barış anlaşmasına uyulması çağrısı yapmak oldu.

Azerbaycan bu askeri operasyondan saatler önce dört askerinin ve iki sivilin farklı mayın patlamalarında öldüğünü duyurmuştu.

Bu mayınların 'Ermeni ayrılıkçı gruplar' tarafından patlatıldığı savunuldu.

Azeri Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerini Azeri Ordusu mevzilerini "sistematik top ateşine tutmakla" da suçladı.

Bakü sivillerin ve sivil tesislerin hedef alınmadığını, operasyonda yüksek hassasiyetli silahların kullanıldığını savundu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise, Ermenilerin ateş açtığı iddiasının gerçeklerle bağdaşmadığını söyledi.

Ermenistan Azerbaycan saldırısı sonucu sivil bölgelerin isabet aldığını duyurdu.

Azerbaycan, Aralık ayından bu yana Ermenistan'dan Karabağ'a giden tek kara bağlantısı Laçin Koridorunu fiilen kapalı tutuyor.

AB'den çağrı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medyada yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın askeri eylemlerinin derhal durdurulması gerektiğini söyledi.

Michel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bakü ve Karabağ Ermenileri arasında gerçek bir diyaloğun oluşması için Azerbaycan'ın askeri eylemleri derhal durdurulmalı" dedi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrel da, Azerbaycan'a askeri faaliyetlerini durdurma ve bu askeri gerilimi "yerel halkı göçe zorlamak için bir bahane" olarak kullanmama çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "Azerbaycan'ın derhal bombardımanı durdurması, masaya ve müzakereye dönmesi gerekiyor" dedi.

Bakan, "Kalıcı barışa giden tek yol budur. AB öncülüğünde yürütülen müzakereleri destekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Fransa BM Güvenlik Konseyi'nin acil olarak toplanması için çağrıda bulundu. Fransa ayrıca Azerbaycan4ı askeri eylemleri durdurmaya çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Rus barış güçlerinin Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a yönelik saldırısı konusunda uyarıldığı yönündeki bilgiyi yalanladı.

Sözcü, “Medya, Azerbaycan tarafının Rus barış güçlerini Dağlık Karabağ'da bugün gerçekleştirilecek “terörle mücadele operasyonu” konusunda “önceden” uyardığı iddiasına dair bilgiler yayıyor. Bu doğru değil. Bilgiler Rus birliğine çatışmaların başlamasından birkaç dakika önce iletildi" dedi.

Sivil kayıplar

Karabağ İnsan Hakları Savunucusu Gegham Stepanyan, aralarında çocukların da bulunduğu sivil kayıplar olduğunu açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise, Karabağ'dakilerin tahliyesini sağlamak amacıyla Laçin yolu ve diğer yönlerde "insani koridorlar ve kabul noktaları" oluşturulduğunu bildirdi.

Açıklamada sivil halka "askeri tesislerden uzak durma ve Ermenistan silahlı kuvvetlerinin oluşumlarını desteklememe" çağrısında bulunulduğu belirtildi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+