​Vatikan arşivlerinde bulunan mektup: `Papa 12. Pius, Nazi ölüm kamplarını biliyordu - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

19 Eylül 2023  

​Vatikan arşivlerinde bulunan mektup: `Papa 12. Pius, Nazi ölüm kamplarını biliyordu -

​Vatikan arşivlerinde bulunan mektup: `Papa 12. Pius, Nazi ölüm kamplarını biliyordu ​Vatikan arşivlerinde bulunan mektup: `Papa 12. Pius, Nazi ölüm kamplarını biliyordu

İkinci Dünya Savaşı sırasında Katolik Kilisesi ve Vatikan lideri olarak görev yapan Papa 12. Pius'un Nazilerin toplama kamplarında her gün binlerce kişinin katledildiğinden haberdar olduğu, ancak sesini çıkarmadığı iddia edildi.

Vatikan’ın 2019’da açma kararı aldığı arşivlerde bulunan bir mektup bugün Corriere della Sera gazetesinde yayımlandı. Papa 12. Pius’un şahsi belgeleri arasında bulunan 14 Aralık 1942 tarihli mektupta bir Alman rahip, Polonya'daki toplama kapmında her gün çoğu Polonyalı ve Yahudi olmak üzere 6 bin kadar insanın öldürüldüğünü söylüyor.

Alman Cizvit rahip Lothar König tarafından yazılan mektup, Papa’nın yine cizvit tarikatından olan sekreteri Robert Leiber’a hitaben yazılmış.

Mektubu arşivlerde bulan araştırmacı Giovanni Coco, Papa 12. Pius’un mektubu gördüğünden yüzde 100 olmasa da ‘’yüzde 99 emin olduğunu’’ söyledi. Özel sekreterinin böyle bir mektubu Papa’ya doğrudan göstermiş ya da içindeki bilgileri aktırmış olması gerektiğini belirtti.

Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+