​Oyunu Macaristan bozdu! Azerbaycan karşıtı bildirgeye veto - Gündem
19 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

22 Eylül 2023  

​Oyunu Macaristan bozdu! Azerbaycan karşıtı bildirgeye veto -

​Oyunu Macaristan bozdu! Azerbaycan karşıtı bildirgeye veto ​Oyunu Macaristan bozdu! Azerbaycan karşıtı bildirgeye veto

Macaristan, Avrupa Birliği'nin (AB) Azerbaycan karşıtı bildirgesini veto ederek oyunu bozdu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki terörle mücadele operasyonuna ilişkin hazırladığı bildiri Macaristan tarafından reddedildi.

Azerbaycan'ı kendi sınırları içerisindeki Karabağ bölgesinde gerçekleştirdiği askeri operasyonun kınandığı bildiride, taraflar Ermenileri kapsayan şeffaf bir diyalog sürecine davet edildi. AB'nin Ermenistan'ın demokratik olarak seçilmiş temsilcilerini desteklemeye hazır olduğu kaydedilen bildiride, ayrıca Azerbaycan'a Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterme çağrısı yapıldı.

Macaristan, bildiriyi Azerbaycan karşıtı ve önyargılı ifadeler içerdiği gerekçesiyle veto etti. Yayınlanması için 27 AB üyesinin de desteklemesi gereken ortak açıklama, Macaristan'ın vetosu nedeniyle kabul edilmedi.Azerbaycan, Karabağ bölgesinde yasa dışı Ermeni silahlı gruplara karşı 19 Eylül'de terörle mücadele operasyonu başlatmış, Ermeni gruplar yaklaşık 24 saat sonra silah bırakmıştı.

Bu haber msn kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (msn) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(msn). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+