​ABD`li temsilciler Ermenistan`da - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

25 Eylül 2023  

​ABD`li temsilciler Ermenistan`da -

​ABD`li temsilciler Ermenistan`da ​ABD`li temsilciler Ermenistan`da

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Yöneticisi Samantha Power, Ermenistan'a geldi. Power'a ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili Yuri Kim eşlik ediyor.

NEWS.am'in Ermenistan'daki ABD büyükelçiliğinden edindiği bilgiye göre, ziyarette Ermenistan'ın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve demokrasisine destek verilmesi ve Dağlık Karabağ'da son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarından kaynaklanan insani ihtiyaçların karşılanması için bir anlaşmaya varıldı.

Power, “ABD, bölgede onurlu ve kalıcı bir barışı ilerletirken Ermenistan'ı desteklemeye devam ediyor. ABD, Dağlık Karabağ'daki insani koşullarla ilgili raporlardan derin kaygı duymaktadır ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının ve ticari trafiğin engelsiz erişimi için çağrıda bulunmaktadır." diye konuştu.

Öte yandan Ermenistan Parlamentosu Başkanı Alen Simonyan ve ABD'li Senatör Gary Peters ile Yerevan''da bir araya gelerek son gelişmeleri ele aldı.

Peters, Ermenistan-Azerbaycan sınırının Syunik kısmına yaptığı ziyarette gördüklerini anlattı ve Washington'un Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne verdiği desteği teyit etti.

Simonyan, Azerbaycan hükümetine Ermenilere karşı eylemlerinden dolayı yaptırım uygulayacak ve Ermenistan'a askeri finansman yetkisi verecek yasanın ABD Senatosu'na sunulmasını memnuniyetle karşıladı.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+