​Kremlin: Uluslararası misyon ancak Azerbaycan`ın izniyle olabilir - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

26 Eylül 2023  

​Kremlin: Uluslararası misyon ancak Azerbaycan`ın izniyle olabilir -

​Kremlin: Uluslararası misyon ancak Azerbaycan`ın izniyle olabilir ​Kremlin: Uluslararası misyon ancak Azerbaycan`ın izniyle olabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ABD'nin Dağlık Karabağ halkının haklarının ve güvenliğinin sağlanması için uluslararası bir misyonun oluşturulması yönünde çalıştıklarını söylemişti. Kremlin Sözcüsü Peskov konuya ilişkin değerlendinmede bulundu.

Peskov, ABD girişimin ile ilgili olarak, bu konuda henüz bir kesinlik olmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Burada henüz bir kesinlik yok. O halde [Dağlık Karabağ'da] herhangi bir misyon ancak Azerbaycan tarafının rızasıyla var olabilir, öncelikle bunun anlaşılması gerekiyor. Ve biz de hem Erivan'la, hem Bakü'yle, hem de Karabağ'daki Ermenilerle temaslarımızı sürdüreceğiz"

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller ABD'nin Dağlık Karabağ halkının haklarının ve güvenliğinin sağlanması açısından Azerbaycan'ın yükümlülüklerinin yerine getirilmesini denetleyecek uluslararası bir misyonun oluşturulması yönünde çalıştıklarını söylemişti. Miller bu girişimin aktif olarak tartışıldığını ve ABD'nin bu konuda müttefikleriyle birlikte çalıştığını ifade etmişti.

Peskov ayrıca Moskova ile Erivan arasındaki ekonomi alanındaki işbirliğinin Ermenistan'ın kalkınmasına önemli bir katkısı olduğunu ve bunun Erivan ile Washington arasındaki işbirliğinin düzeyiyle karşılaştırılamayacağını söyledi.

Öte yandan Rusya Devlet başkanı Putin ve ve İran Cumhurbaşkanı Reisi Dağlık Karabağ'la ilgii gelişmeleri görüştü.

Kremlin basın servisine göre, Vladimir Putin Rus barışı koruma birliklerinin sivillere sağladığı yardım ve Dağlık Karabağ'daki Ermeni nüfusunun haklarının ve güvenliğinin korunması da dahil olmak üzere faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Rusya ve İran liderleri, tüm sorunların yalnızca barışçıl, siyasi-diplomatik yollarla çözülmesinin önemini vurguladılar, "3+3" bölgesel danışma platformunun çalışmasının etkinleştirilmesiyle ilgilendiklerini ifade ettiler.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+