​Türkiye Ermeni toplumunda oluşan “Sayat Nova” Korosu, yeni sezona başladı - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

29 Eylül 2023  

​Türkiye Ermeni toplumunda oluşan “Sayat Nova” Korosu, yeni sezona başladı -

​Türkiye Ermeni toplumunda oluşan “Sayat Nova” Korosu, yeni sezona başladı ​Türkiye Ermeni toplumunda oluşan “Sayat Nova” Korosu, yeni sezona başladı

2022 yılında yıl kuruluşunun 50. yılını kutlayan Sayat Nova Korosu, yeni sezona başladı.

Pandemiden bu yana faaliyetlerini durduran Sayat Nova Korosu, yeni dönemde çocuk korosunu, 7 Ekim’deki ilk provasıyla yeniden hayata geçirecek.

Sayat Nova Korosu daha önce 1990’lı yıllarda ve 2000’lerin başında olmak üzere iki kez çocuk korosunu aktif hale getirmiş ve bu iki dönemde de gerek yurtdışında gerek yurtiçinde birçok konser vermişti.

Öncesinde Kevork Tavityan, daha sonra ise Şuşan Kalataş’ın şefliğinde provalarını yapan Sayat Nova Çocuk Korosu, Ekim’de başlayacağı üçüncü dönemde Masis Taşı’ya emanet.

Yeni dönemin öncekiler açısından birçok farklı özelliği var. Her zamanki gibi Getronagan Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nin ev sahipliği yapacağı çocuk korosunun provalarında şarkı söylemenin yanı sıra yeni dönemde yaratıcı oyunlar, müzik ve ritim oyunları da dahil edilecek. Çocuk korosuna katılma yaş aralığı ise 7-14.

İlk prova 7 Ekim, saat 10.30’da Getronagan Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nin Harbiye’deki mekânında olacaktır. Provalar her cumartesi aynı saatte ve aynı yerde yapılmaya devam edeceğ, planlıyor.

Bunun amacı Ermeniceyi günlük hayata dahil etmektir.

Koro yönetimi, bu motivasyonu şu sözlerle açıklıyor: “Çocuk korosunu yeniden hayata geçirmek istememizin en büyük sebebi; bizim çocukluğumuzun aksine, aktiviteden aktiviteye koşulan günümüz koşullarında, Ermeniceyi de bu aktivitelerden birinin bir parçası haline getirmek ve sadece okul dili olmaktan çıkarmak.

Ermenice şarkı söylemenin, müzikli yaratıcı oyunlar oynayabilmenin ve en önemlisi bu dilde eğlenebilmenin mümkün olduğunu, Ermeniceyi günlük hayata dahil etmenin aslında o kadar da zor olmadığını hep beraber görebilmek bizim için en önemli motivasyon.”

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+