BM misyonu Dağlık Karabağ`a ulaştı - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

01 Ekim 2023  

BM misyonu Dağlık Karabağ`a ulaştı -

BM misyonu Dağlık Karabağ`a ulaştı BM misyonu Dağlık Karabağ`a ulaştı

Azerbaycan, 1 Ekim Pazar günü Pazar günü Dağlık Karabağ'a bir Birleşmiş Milletler misyonunun geldiğini açıkladı.

Azerbaycan cumhurbaşkanlığı sözcüsü AFP'ye, esas olarak insani ihtiyaçları değerlendirmek üzere bir BM misyonunun Pazar sabahı Karabağ'a geldiğini söyledi.

Heyet üyeleri Ağdam üzerinden Stepanakert'e doğru yola çıktı.

Bu, yaklaşık 30 yıldır ilk kez uluslararası kuruluşun bölgeye erişim sağlaması anlamına geliyor.

Fransa, misyonun bölgeye girmesine ancak bölge sakinlerinin çoğu gittikten sonra izin verdiği gerekçesiyle Azerbaycan'a tepki gösterdi.

Azerbaycan'ın 19 Eylül'de Karabağ'a yönelik başlattığı saldırının ardından 20 Eylül'de ateşkese varılmış, ancak bölge sakini Ermeniler Azerbaycan kontrolü altında yaşamak istemedikleri için Ermenistan'a sığınmıştı.

1 Ekim itibariyle 100 bini aşkın Karabağlı Ermeni Ermenistan'ı sığınmış durumda. Bu, Karabağ'daki Ermeni nüfusunun çok büyük kısmının Karabağ'ı terkettiği anlamına geliyor. Savaş öncesinde bölgede 120 bin Ermeni yaşadığı tahmin edilmekteydi.

Yerel Karabağ Hükümeti 2023 sonuna kadar hükümetin feshedileceğini ve silahlı güçlerin dağıtılacağını açıkladı. Azerbaycan ise Karabağ hükümetinde yer almış bazı isimleri tutuklamaya başladı. Eski bakan Ruben Vardanyan ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü David Babayan tutuklanmış durumda.

Azerbaycan ayrıca eski Karabağ Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan ve eski Savunma Ordusu komutanı Celal Harutyunyan'ı uluslararası arananlar listesine ekledi. Azerbaycan başsavcılığından yapılan açıklamaya göre Arayik Harutyunyan ve Celal Harutyunyan, "2020'de Gence'nin sivil halkına yönelik roket saldırıları ve 44 gün savaşı sırasında sivillerin öldürülmesiyle bağlantılı olarak" arananlar listesine alındı.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+