​Azerbaycan entegrasyon planını açıkladı - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

02 Ekim 2023  

​Azerbaycan entegrasyon planını açıkladı -

​Azerbaycan entegrasyon planını açıkladı ​Azerbaycan entegrasyon planını açıkladı

Azerbaycan'ın Karabağ'a yönelik geniş çaplı saldırısı ve 20 Eylül'deki ateşkesin ardından Karabağ Ermenileri Azerbaycan rejimi altında yaşamak istemediklerini belirterek Ermenistan'a sığındı. Karabağ'da artık Ermeni kalmamış durumda. Yerel Karabağ hükümeti de 2023 sonuna kadar kendisini feshedeceğini açıkladı. 1 Ekim Pazar günü bölgeye BM misyonu ulaştı. Azerbaycan ise 2 Ekim Pazartesi günü Karabağ Ermenilerini için hazırladağı "entegrasyon" planının ayrıntılarını açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi şu bilgileri verdi:

-Ermenilerin yaşadığı bölgelerde yönetim Azerbaycan Cumhurbaşkanının özel temsilcisi aracılığıyla yürütülür. Yerel sakinler özel temsilcilerin çalışmalarına katılabilir.


-Karabağ'da belediyeler kurulacaktır.


-Sakinlerin vatandaşlık işlemleri Azerbaycan mevzuatına uygun prosedürler esas alınarak yürütülmektedir.


-Silahsızlanma ve terhis süreci tamamlandı, tüm silahlar bölge sakinlerinden toplanmaktadır.


-Azerbaycan'ın içişleri organları kamu düzeninin korunmasını ve bölgede yaşayanların güvenliğini sağlar. Bölge sakinleri içişleri organlarına katılabilir.


-Sakinlerin yaşadığı alanların fiziki ve sosyal altyapılarının (eğitim, sağlık, enerji, gaz, su, yol, iletişim, arazi ıslahı vb.) sağlanarak, belirli bir süre içerisinde ülke ortalama göstergeleri seviyesine getirecektir.


-Karabağ ve Doğu Zengezur ekonomik bölgelerinde ekonomik kalkınmanın hızlandırılması amacıyla vergi ve gümrük imtiyazlarını içeren bir teşvik paketi planlanıyor.


-Bölgede Azerbaycan manatının işlenmesi sağlanmaktadır.


-Girişimci faaliyetler için imtiyazlı krediler, faiz sübvansiyonu, kredi garantileri sağlanmaktadır


-Çiftçilere sübvansiyon veriliyor ve arazi vergisi dışındaki tüm vergilerden muaf tutuluyor.


-Sakinler ülke çapında sosyal ödemeler sistemi kapsamındadır.


-Karabağ ve Doğu Zengezur ekonomik bölgelerinde yaşayanlar sosyal yardımlardan, sosyal hizmetlerden ve istihdam programlarından yararlanma hakkına sahiptir.


-Konut sakinleri mobil hizmetlerden (Mobil ASAN ve Mobil DOST) yararlanmaktadır.


-Bölge sakinlerinin kendi kültürlerini, etno-kültürel özelliklerini koruma ve geliştirme hakkı güvence altına alınmıştır.


-Dini inanç özgürlüğü, kültürel ve dini eserlerin korunması sağlanır.


-Ermeni dilini kullanmak mümkündür.

İçişleri Bakanlığı basın servisi başkanı Elşad Hajiyev Pazartesi günü BBC Azerbaycan'a verdiği demeçte, Hankendi'deki (Stepanakert) kamu güvenliği kontrolünün şu anda Azerbaycan polisi tarafından yürütüldüğünü söyledi.


Azerbaycan başsavcılığı, 1 Ekim Pazar günü eski Dağlık Karabağ lideri Arayik Harutyunyan hakkında tutuklama emri çıkardı. Eski bakanlar Ruben Vardanyan ve David Babayan da tutuklanmış durumda.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+