Ermenistan`ın başkentinde sinagoga saldırı - Gündem
26 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

08 Ekim 2023  

Ermenistan`ın başkentinde sinagoga saldırı -

Ermenistan`ın başkentinde sinagoga saldırı Ermenistan`ın başkenti Erivan`daki bir sinagoga molotofkokteyli atıldığı ve boyalarla duvarlarına zarar verildiği belirtildi.

İsrail basınına göre, Erivan'da bulunan bir sinagoga molotofkokteyli atıldı, camları kırıldı, duvarlarına boyalar sürüldü. Atılan molotofkokteylinin yanmadığı ancak yapının zarar gördüğü aktarıldı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, saldırıyı "Ermenistan Genç Savaşçıları" isimli bir grup üstlendi. İsrail ve dünya Yahudilerini "Azerbaycan'a destek vermekle" suçlayan grup, yaptığı açıklamada "Yahudiler, Ermeni halkının düşmanıdır." ifadesini kullandı. Söz konusu grup, bu saldırıyı "uyarı" olarak niteledi ve ABD ile Avrupa'daki Yahudi hahamların Azerbaycan yönetimini desteklemeleri halinde "başka ülkelerde de sinagog yakma" tehdidinde bulundu.

Avrupa'daki Hahamlar Konfederasyonu Başkanı Pinchas Goldschmidt ise saldırıyı "tehlikeli" şeklinde tanımlayarak, Ermenistan yönetimine "sinagogların güvenliğinin artırılması ve Yahudi karşıtı saldırının sorumlularının bulunarak adalete teslim edilmesi" çağrısı yaptı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı da X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, söz konusu saldırıyı kınayarak, Ermenistan'da "nefret ve hoşgörüsüzlüğe yer olmadığını" belirtti.

Bu haber trt kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (trt) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(trt). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+