Yeşilköy`deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortadoks Kilisesi açıldı. - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

08 Ekim 2023  

Yeşilköy`deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortadoks Kilisesi açıldı. -

Yeşilköy`deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortadoks Kilisesi açıldı. Yeşilköy`deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortadoks Kilisesi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mor Efrem Süryani Kadim Ortadoks Kilisesi'ni Kanuni Sultan Süleyman'ın Kudüs kapısına yazdırdığı "Lâ ilâhe illallah, İbrahim halîlullah" sözü ile açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kilisenin açılış törenindeki konuşmasına, katılımcıları selamlayarak başladı.

Açılış konuşmasını “Lâ ilâhe illallah, İbrahim halîlullah” ifadeleriyle taçlandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kanuni Sultan Süleyman tarafından El Halil kapısının üzerine yazdırılan, 'La ilahe illallah, İbrahim halilullah' ifadesi, atalarımızın ihtimamının en güzel sembolüdür." vurgusunu yaptı.

Lâ ilâhe illallah, İbrahim halîlullah anlamı neden önemli?

O dönemlerde Osmanlı'nın tüm bölgelerine "Lâ ilâhe illallah, Muhammedun resûlullah" kitabesi yazdırılırken, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Kudüs Yafa kapısının üzerine "Lâ ilâhe illallah, İbrahim halîlullah" yazdırılmış ve üç dinin ortak atası olan bir peygamber öne çıkarılarak burada yaşayan Yahudi ve Hristiyanlar da gözetilmiştir.

Bu yazının altından geçerek şehre giren him kimse bu yazıdan rahatsız olmamış ve surlara kazınan bu ruh toplumsal hayata da yansımıştır.[Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan]
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan"Güçlü irade gösterdiğimiz kilisenin bugün açılışını yapmanın sevincini yaşıyoruz"

Öte yandan açılışı yapılan kilisenin temelinin 2019'da kendisinin de katıldığı törenle atıldığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 85 milyonun her bir ferdi gibi Süryani toplumunun ihtiyaçlarını karşılamayı da devletin asli görevi addettiğini belirterek, şöyle konuştu:

Özellikle Yeşilköy'de ibadethane konusunda Süryani vatandaşlarımızın bizden geçmişi 14 yıla kadar uzanan bir talebi vardı. Başbakanlığımız döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız rahmetli Kadir Topbaş'la birlikte bu süreci başlattık. Süryani cemaatinin yöneticileriyle eş güdüm içinde çalışarak uygun yer tespitinden arsanın tahsisiyle ilgili idari düzenlemelerin halledilmesine kadar gerekli adımların atılmasını sağladık. Sürecin kesintiye uğramaması ve süratle neticelenmesi noktasında Vatikan nezdinde de girişimlerde bulunarak 3 Ağustos 2019 tarihinde kilisenin temelini attık. İlk günden itibaren bizzat takip ettiğimiz, karşılaşılan sıkıntıların çözülmesi yolunda güçlü irade gösterdiğimiz kilisenin bugün açılışını yapmanın sevincini yaşıyoruz. Devletimizin desteği, Süryani toplumunun da maddi katkısıyla inşa edilen kilisenin sizlere, Süryani vatandaşlarımıza ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.[Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet'in ilk kilise açılışını Kanuni'nin sözü ile yaptı]
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet'in ilk kilise açılışını Kanuni'nin sözü ile yaptıCumhuriyet tarihinde inşa edilen ilk kilise

Cumhuriyet tarihinde inşa edilen ilk kilise olan Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi'nin 2002'den beri din ve inanç özgürlüğü alanında hayata geçirilen reform niteliğindeki birçok çalışmadan sadece birisi olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

Yasal değişikliklerle cemaat vakıflarının taşınmaz mal edinebilmelerine ve bunlar üzerinde tasarrufta bulunabilmelerine imkan sağladık. Taşınmaz malların vakıf adına tescili için gereken Bakanlar Kurulu izni şartını kaldırdık. Daha önce el konulmuş cemaat, vakıf mallarının iadesini, üçüncü şahıslara geçenlerin ise bedelinin ödenmesini temin ettik. Bugüne kadar 113'ü Süryani cemaati olmak üzere toplam 1084 taşınmazın cemaat vakıfları adına tescili tamamlandı. Beyoğlu Merkez Rum Kız Mektebi Vakfı, İzmir Musevi Cemaati Vakfı, Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi Vakfı, Beyoğlu Sakızağacı Ermeni Katolik Kilisesi gibi vakıfların tüzel kişilikleri vakıf kütüğüne kaydedildi.Bu haber ensonhaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ensonhaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ensonhaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+