​Manuel Çıtak`ı kaybettik - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

10 Ekim 2023  

​Manuel Çıtak`ı kaybettik -

​Manuel Çıtak`ı kaybettik ​Manuel Çıtak`ı kaybettik

Fotoğraf sanatçısı Manuel Çıtak geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Çıtak 61 yaşındaydı.

Türkiye'nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından Manuel Çıtak 9 Ekim Pazartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Çıtak için 11 Ekim Çarşamba günü saat 14.00'te Feriköy Surp Vartanants Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlenecek. Yazar Şebnem İşigüzel ile evli olan Çıtak, iki de çocuk sahibiydi.

1962 yılında Malatya’da doğan Manuel Çıtak, eğitimini İstanbul Saint Michel Lisesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü’nde tamamladı.

Üniversite yıllarında çıktığı Türkiye seyahatlerinde başladığı fotoğraf çekimlerinde ağırlıklı olarak insan ve portre çalıştı. Kent yaşamı, portre ve çevre gibi konularda siyah-beyaz fotoğrafı ustalıkla kullandı. Türkiye’deki birçok basın kuruluşunda bağımsız olarak fotoröportaj çalışmaları yapan Çıtak’ın fotoğrafları yurt içi ve yurt dışında çeşitli dergi, gazete ve kitap projelerinde yayınlandı ve birçok sergide yer aldı.

Çıtak 1994 yılında Madenciler ve 1996 yılında Kilyos panoromaları gibi belgesel fotoğraf çalışmaları yaptı. Çıtak'ın çalışmaları ilk kişisel sergisi olan "islomania"da sanatseverlerle buluşmuştu.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+