​AB`li yetkili: AB, Ermenistan`a destek için ABD ile ortak toplantı düzenleyecek - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

09 Ekim 2023  

​AB`li yetkili: AB, Ermenistan`a destek için ABD ile ortak toplantı düzenleyecek -

​AB`li yetkili: AB, Ermenistan`a destek için ABD ile ortak toplantı düzenleyecek ​AB`li yetkili: AB, Ermenistan`a destek için ABD ile ortak toplantı düzenleyecek

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, dün Bordeaux'daki (Fransa) Avrupa Üniversitesi'nde "Rönesans" partisinin düzenlediği gençlik toplantısında bir konuşma yaptı. Bu siyasi yapının onursal başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dur.

Ursula von der Leyen, Azerbaycan'ın 19-20 Eylül'de Dağlık Karabağ'a saldırısını ve ardından Ermenilerin kitlesel göçünü anlattı.

Avrupa Komisyonu Başkanı, "Ermenistan ve Dağlık Karabağ'daki duruma ilişkin inançlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Granada'daki görüşmemizde Ermenistan Başbakanı [Nikol] Paşinyan'a Ermenistan'a tam desteğimi bir kez daha teyit edebildim. Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinden 100 binden fazla Ermeni'nin göçüne yol açan askeri operasyonunu şiddetle kınıyorum. Birleşmiş Milletler ilkelerine uygun olarak Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne mutlak desteğimi bir kez daha teyit ediyorum." ifadelerini kullandı.

AB yetkilisisine göre Avrupa Birliği'nin acil önceliği, Ermenistan'ın yerinden edilenleri kabul etmesine yardımcı olmak ve bu sınavda Ermenistan'ı desteklemektir. Avrupa Birliği, Ermenistan'a acil insani yardımı ikiye katlayacak ve mali destek sağlayacak.

Ayrıca Ursula von der Leyen'e göre Avrupa Birliği, Ermenistan'a destek amacıyla ABD ile ortak toplantı düzenleyecek.

"Bu, Ermenistan'la ikili ilişkilerimizi güçlendirmenin ilk adımıdır, çünkü Avrupa ve Ermenistan'ın uzun ve zengin bir ortak tarihi var ve bu ortak tarihte yeni bir sayfa açmanın zamanı geldi." sözlerine ekledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+