​İran parlamentosunun üst düzey yetkilisi: Karabağ geleneksel olarak Ermenistan`a aitmiş ve ona ait - Gündem
19 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

11 Ekim 2023  

​İran parlamentosunun üst düzey yetkilisi: Karabağ geleneksel olarak Ermenistan`a aitmiş ve ona ait -

​İran parlamentosunun üst düzey yetkilisi: Karabağ geleneksel olarak Ermenistan`a aitmiş ve ona ait ​İran parlamentosunun üst düzey yetkilisi: Karabağ geleneksel olarak Ermenistan`a aitmiş ve ona ait

İran İslam Cumhuriyetinin Parlamentosu Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonun Başkan Yardımcısı Dağlık Karabağ çatışması hakkında konuşurken İran'ın, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki soruların diyalog çerçevesinde çözülmesini istediğini söyledi.

Shahriar-Heydari “Şu anda Karabağ Ermenistan ve Azerbaycan arasında tartışmalı bir bölgedir. Azerbaycan, bölgenin dışındaki ülkelerin ve “Siyonist rejimin” yetenekleri kullanırken Ermenistan'a karşı askeri üstünlük elde etti, ancak bu onun istediği yerler işgal etmeye izin vermiyor.” ifadelerini kullandı.

İranlı yetkiliye göre, son 30 yılda Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı savaş açma gücü olmamış, bundan dolayı Karabağ'ı geri alma için Azerbaycan, Siyonist rejime, ABD'ye, İngiltere'ye ve Türkiye'ye büyük ayrıcalık verdi.

Shahriar-Heydari'nin sözleriyle Dağlık Karabağ geleneksel olarak Ermenistan'a aitmiş ve ona ait. Azerbaycan ordusunun bombardımanı ve saldırısı nedeniyle Karabağ'dan insanların Ermenistan'a kaçışı Dağlık Karabağ'daki Ermenilerin özlerini ve kimliklerini kaybetikleri anlamına gelmez.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+