​Arjantin Dağlık Karabağ’dan zorla yerinden edilenler için Ermenistan’a yardım gönderdi - Gündem
26 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

11 Ekim 2023  

​Arjantin Dağlık Karabağ’dan zorla yerinden edilenler için Ermenistan’a yardım gönderdi -

​Arjantin Dağlık Karabağ’dan zorla yerinden edilenler için Ermenistan’a yardım gönderdi ​Arjantin Dağlık Karabağ’dan zorla yerinden edilenler için Ermenistan’a yardım gönderdi

Arjantin, Azerbaycan'ın saldırısı ve etnik temizlik sonucu Ermenistan'a gelmiş olan Dağlık Karabağ'daki zorla yerlerinden edilen kişilere destek olmak amacıyla Ermenistan'a insanî yardım gönderme teklifinde bulunmuştur. Bu yardım, Arjantin Dışişleri Bakanlığı tarafından Ermenistan’ın Arjantin Büyükelçiliği’ne iletilmiştir.

Yardım, lojistik ve diğer uzmanları, gıda, ilaç ve diğer tıbbi malzemeler gibi temel öğeleri içermektedir.

6 Ekim'de Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, Arjantin Ermeni Organizasyonları (IARA) temsilcileriyle bir toplantı düzenlemiştir. IARA liderliği, Arjantin'in Dağlık Karabağ'dan zorla yerlerinden edilen kişilere insanî yardım sağlamak amacıyla White Helmets (Beyaz Kasklar) misyonunu Ermenistan'a gönderme kararını memnuniyetle karşılamıştır.

Fernández, Azerbaycan tarafından hukuka aykırı olarak tutuklanan Dağlık Karabağ liderlerini koruma ve Dağlık Karabağ'daki Ermeni kültürel mirasının yok edilmesini önleme konusundaki Ermeni topluluğunun taleplerini koordine etmek amacıyla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile iletişime geçeceğini belirtmiştir.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+