​Alison: Mahkeme acil adım atmazsa Ermenilere yönelik etnik temizlik derinleşebilir - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Արփող

Gündem :

14 Ekim 2023  

​Alison: Mahkeme acil adım atmazsa Ermenilere yönelik etnik temizlik derinleşebilir -

​Alison: Mahkeme acil adım atmazsa Ermenilere yönelik etnik temizlik derinleşebilir ​Alison: Mahkeme acil adım atmazsa Ermenilere yönelik etnik temizlik derinleşebilir

Ermenistan ve Azerbaycan BM'nin en yüksek mahkemesinde karşı karşıya geldi; Yerevan Bakü'yü Dağlık Karabağ'da etnik temizlik yapmakla suçluyor.

Uluslararası Adalet Divanı'nda yapılan duruşmasında Ermenistan'ı temsil eden Profesör Alison McDonald, mahkemenin acil adım atmaması halinde Ermenilere yönelik etnik temizliğin derinleşebileceğini ifade etti.

Alison McDonald, "Azerbaycan'ın 19 Eylül'deki şiddet eylemleri, Avrupa Parlamentosu tarafından planlı, haksız bir askeri saldırı olarak yorumlanmış olup, insan hakları ve uluslararası hukukun ağır ihlalidir ve 9 Kasım 2020 tarihli ateşkes anlaşmasına aykırıdır." şeklinde konuştu.

Bu saldırı nedeniyle 100 binden fazla etnik Ermeni'nin, yalnızca elle toplanabilecek şeyleri alarak evlerinden kaçtığini belirten Profesör Alison McDonald, "Bu trajediyi yeni yeni anlamaya başlıyoruz, etnik temizlik korkunç ama bugün buradayız çünkü mahkeme acilen harekete geçmezse daha derin zararlar yaşanabilir." sözlerine ekledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+