​İsrail ve Gazze`de can kaybı artıyor - Gündem
26 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

17 Ekim 2023  

​İsrail ve Gazze`de can kaybı artıyor -

​İsrail ve Gazze`de can kaybı artıyor ​İsrail ve Gazze`de can kaybı artıyor

Hamas'ın 7 Ekim saldırısı ve İsrail'in karşılık vermesiyle başlayan çatışmalar bir haftayı geride bıraktı. İki tarafta toplam can kayıpları iki bini aştı. Kara harekatına hazırlanan İsrail, Gazze Vadisi'nin kuzeyinde yaşayan herkesin Gazze'nin güneyine geçmesini istedi. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kasım Tugayları, İsrail’in hava saldırıları sırasında bazı rehinelerin öldüğünü öne sürdü. İsrailli yetkililer kara harekatı için "siyasi talimat" beklediklerini söylediler. Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre, Hamas'ın saldırıları sonrasında İsrail'in Gazze'ye başlattığı bombardımanlarda şimdiye kadar 1 milyondan fazla Filistinli yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı.İsrail'in tam abluka uyguladığı Gazze Şeridi'ndeki su ve ekmek sıkıntısının tehlikeli boyuta ulaştığı bildiriliyor.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim'de başlayan savaşta hayatını kaybeden Filistinli sayısının 3 bin 300'e yükseldiği açıklandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda can kayıplarının arttığı duyuruldu.

Açıklamada can kaybının en az 13 bin kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Gazze'de insanlar bölgeyi boşaltmaya çalışırken İsrail de 15 Ekim itibarıyla nokta operasyonlarına başlamıştı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail’in hava saldırıları sırasında 13 rehinenin öldüğünü öne sürdü.

Kara harekatına hazırlanan İsrail Gazze'nin kuzeyindeki sivil halkın güneye gitmesi için süre tanımıştı.

İsrail ordusu sözcü Richard Hecht, 14 Ekim Cumartesi sabah 10.00 ile 16.00 arasında güney Gazze'ye güvenli geçiş için bir "pencere" bulunduğunu söyledi. Hecht, pencerenin kaç gün kalacağını belirtmeden gazetecilere şunları söyledi: "Bunun zaman alacağını biliyoruz ancak insanlara gecikmemelerini tavsiye ediyoruz."

Süre dolarken BM başta üzere pek çok kurum İsrail'i bu harekattan vazgeçirmeye çalıştı. Birçok ülkede de Filistin halkıyla dayanışma gösterileri düzenlenledi.

İsrail daha sonra Gazze'de tahliye için Pazar günü TSİ 13:00'e dek süre verdi. Süre doldu. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tahliye emrini 'ölüm cezası' diye tanımladı.

İsrail ordusu sözcüleri Richard Hecht ve Daniel Hagari Pazar günü ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda Hamas'a karşı herhangi bir eylemin "siyasi bir kararla" başlatılacağını söylediler.

Gazze'de operasyonlar gerçekleştiren İsrail her gün Gazze'ye yönelik yoğun bir bombardıman gerçekleştiriyor. Hamas da zaman zaman füzelerle karşılık veriyor.

İsrail ordusu Cumartesi günü yaptığı peş peşe açıklamalarla Hamas’ın üst düzey isimlerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Son mesajda 7 Ekim saldırısını yöneten El Kadı isimli Hamas komutanının öldürüldüğü açıklandı.

Aynı açıklamada Hamas’ın hava operasyonlarını yöneten Murad Abu Murad’ın da öldürüldüğü iddia edildi.

İsrail Gazze'de "topyekün abluka" uygulamaya başladı ve bölgeye giden elektriği kesti.


Nasıl Başladı?

7 Ekim Cumartesi sabahı Hamas militanları sürpriz bir saldırıyla İsrail’in güneyinde bazı yerleşim birimlerine girdi. Aynı anda Hamas İsrail topraklarına yüzlerce füze gönderdi.

Saldırılar sonrası can kaybı sayısı her geçen saat artıyor. İsrailli sağlık yetkilileri Hamas’ın saldırılarında en az 1.400 kişinin öldüğünü açıkladı. 2500 kişi de yaralandı.

Hamas'ın elinde İsrailli rehineler bulunuyor. Rehinelerin İsrail'in güneyindeki Ofakim ve İsrail'in yerleşim bölgelerinden olduğu bildiriliyor.

Hamas, 200'e yakın "savaş esiri" aldığını iddia ediyor. İslami Cihad, sivillerin İsrail cezaevlerindeki tutuklulara karşılık olarak alındığını açıkladı.

Fosfor bombası


İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Perşembe günü İsrail'i Gazze ve Lübnan’daki askeri operasyonlarında beyaz fosforlu mühimmat kullanmakla suçladı. Örgüt, bu tür mühimmatların sivillerde ağır ve uzun vadeli yaralanmalara sebep olacağı uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre, Hamas'ın saldırıları sonrasında İsrail'in Gazze'ye başlattığı bombardımanlarda şimdiye kadar 1 milyondan fazla Filistinli yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı.


Festivalde can kayıpları

Hamas saldırısının ilk saatlerinde Gazze sınırı yakınlarındaki bir müzik festivaline katılan 200'ü aşkın sivilin öldürüldüğü belirtiliyor.

İsrail'de Gazze Şeridi yakınlarında düzenlenen Supernova müzik festivaline Hamas militanları Cumartesi günü motorlu paraşütlerle baskın düzenlemiş ve etrafa ateş açmıştı.

Öte yandan Türk Yahudi Toplumu, 7 Ekim'deki Hamas saldırısında öldürülen Türk vatandaşının 52 yaşındaki Avraam Avi Zakuto olduğunu duyurdu. Zakuto'nun 1972 yılında İsrail'e yerleştiği belirtildi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+