Avusturya Parlamentosu, Azerbaycan`ın Artsakh`a yaptığı saldırıları kınayan tasarıyı kabul etti - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

21 Ekim 2023  

Avusturya Parlamentosu, Azerbaycan`ın Artsakh`a yaptığı saldırıları kınayan tasarıyı kabul etti -

Avusturya Parlamentosu, Azerbaycan`ın Artsakh`a yaptığı saldırıları kınayan tasarıyı kabul etti Avusturya Parlamentosu, Azerbaycan`ın Artsakh`a yaptığı saldırıları kınayan tasarıyı kabul etti

19 Ekim'de Avusturya Parlamentosu, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ nufüsüne yaptığı entik temizliğini knayan tasarıyı oybirliğiyle kabul etti.

Parlamento'nun söz konusu tasarının kabul edildiği oturumuna Ermenistan'ın Avusturya Büyükelçisi Armen Papipkyan da katıldı.

Ermenistan'ın Avusturya Büyükelçiliği'nin yaptığı açıklamaya göre çok sayıda milletvekil, Avusturya Hükümetin'e Ermenistan'ı ve Dağlık Karabağ'dan zorlu terk edildiği halkı desteklemeye çağırıp Azerbaycan'ı kınayan konuşmalar yaptı.

Parlamento'ya sunulan ve tüm 5 partinin desteğini elde eden tasarı, hükümeti "Tüm alanlarda ve ikili görüşmelerde Azerbaycan'ın 100.000'den fazla etnik Ermenilerin Dağlık Karabağ'dan cüsseli göç ettiklerine yol açan askeri eylemlerini kınamaya" çağırıyor.

Tasarı, Dağlık Karabağ'da kalan etnik Ermenilerin ve Dağlık Karabağ'a geri dönmek isteyenlerin hakklarının güvenilmesinin, Laçin Koridoru'yla serbest ulaşıma ilişkin Uluslararası Adalet Mahkemesi'nin kararlarının hayata geçirilmesinin önemliliğinin altını çiziyor.

Ayrıca, Avusturya Hükümeti'ne Dağlık Karabağ'daki kültürel önemi olan değerleri ve kiliseleri kapsamda bir şekilde güvenmek için uluslararası insani kuruluşların Dağlık Karabağ'ı serbest ve engelsiz bir şekilde uzun vadeli girişini sağlama çağrısında bulunuluyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+