Kudüs Ortodoks Patrikhanesi’nden tepki: İsrail savaş suçu işledi | Rusya`dan kınama mesajı - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

21 Ekim 2023  

Kudüs Ortodoks Patrikhanesi’nden tepki: İsrail savaş suçu işledi | Rusya`dan kınama mesajı -

Kudüs Ortodoks Patrikhanesi’nden tepki: İsrail savaş suçu işledi | Rusya`dan kınama mesajı Kudüs Ortodoks Patrikhanesi’nden tepki: İsrail savaş suçu işledi | Rusya`dan kınama mesajı

Kudüs Ortodoks Patrikliği, İsrail’in hava saldırısıyla Aziz Porphyrius Kilisesi’nin vurulmasını kınayarak kiliseleri ve kurumlarını hedef almanın savaş suçu teşkil ettiğini vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise saldırı sonrası yaptığı açıklamada, "Sivil hedeflere hangi taraftan olursa olsun saldırı yapılmasını kategorik olarak reddediyoruz, doğal olarak kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

İsrail'in Kudüs kenti merkezli Kudüs Ortodoks Patrikliği, İsrail'in dün gece Gazze'de bulunan Aziz Porphyrius Kilisesi'ni vurması sonrasında yazılı açıklama yaparak "Kudüs Ortodoks Patrikhanesi, İsrail'in Gazze kentindeki Aziz Porphyrios Kilisesi yerleşkesini vuran hava saldırısını en güçlü şekilde kınadığını ifade eder" dedi.GÖZ ARDI EDİLEMEYECEK SAVAŞ SUÇU
Patrikhane, açıklamasında ayrıca kiliselerin bulunduğu yerleşkelerin son 13 gündür İsrail'in yerleşim bölgelerine yönelik hava saldırıları nedeniyle evlerini kaybeden çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere masum vatandaşlara sığınak olduğunun altını çizerek "Patrikhane, sığınaklarla birlikte kiliselerin ve kurumlarının hedef alınmasının göz ardı edilemeyecek bir savaş suçu teşkil ettiğini vurgular" açıklamasını yaptı.


"AHLAKİ GÖREV YERİNE GETİRİLECEK"
Savaş ve barışta ihtiyaç sahiplerine yardım, destek ve sığınak sağlama görevleri konusunda kararlı olduklarının altını çizen Patrikhane "Patrikhane, diğer kiliselerle birlikte, İsrail'in sivillere ait bu kurumların boşaltılması yönündeki sürekli talepleri ve bu konuda kiliselere uygulanan baskılar karşısında, ihtiyaç sahiplerine yardım, destek ve sığınak sağlama konusundaki dini ve ahlaki görevini yerine getirmeye kararlıdır" ifadelerini kullandı.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI, İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ KİLİSE SALDIRISINI KINADI

İslam İşbirliği Teşkilatı de (İİT), İsrail'in Gazze'de yerinden edilen kişilerin sığındığı Rum Ortodoks Kilisesi'ne düzenlediği saldırıyı kınadı.

İİT'nin X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'deki Rum Ortodoks Kilisesi'ni hedef aldığı saldırıyla uluslararası hukuku ve uluslararası insancıl hukuku açıkça ihlal ettiği belirtildi.

Açıklamada, "İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail işgalinin Gazze Şeridi'ndeki Rum Ortodoks Kilisesi'ni hedef alan ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin ölümüne yol açan saldırısını kınıyor." ifadesi kullanıldı.

İsrail'in Gazze halkına uyguladığı toplu cezalandırma ve temel ihtiyaçlardan mahrum bırakma uygulamasının insani felakete yol açtığı belirtilen açıklamada, "İİT, İsrail'in Filistin halkına yönelik acımasız askeri saldırganlığını durdurmak için uluslararası topluma acil müdahale çağrısını yineliyor." ifadesine yer verildi.

RUSYA'DAN İSREİL'E KINAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise saldırı sonrası yaptığı açıklamada, "Sivil hedeflere hangi taraftan olursa olsun saldırı yapılmasını kategorik olarak reddediyoruz, doğal olarak kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.
Bu haber ahaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ahaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ahaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+