Tam bin yıllık! Gören her detayına hayran kalıyor - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

23 Ekim 2023  

Tam bin yıllık! Gören her detayına hayran kalıyor -

Tam bin yıllık! Gören her detayına hayran kalıyor Tam bin yıllık! Gören her detayına hayran kalıyor

Erzurum'un Tortum ilçesine bağlı Bağbaşı Mahallesi'nde 976-1001 yılları arasında Meryem Ana ya da Haho Kilisesi olarak inşa edilen 19. yüzyılda camiye çevrilen Taş Camii, zamana meydan okuyor.[Tam bin yıllık Gören her detayına hayran kalıyor]Erzurum şehir merkezine yaklaşık 85 kilometre uzaklıktaki Bağbaşı Mahallesi'nde bulunan tarihi Taş Camii, çevresindeki doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerine güzel vakit geçirme imkanı sunuyor.

Bagratlı Kralı III. David tarafından 976-1001 yılları arasında inşa edilen Meryem Ana ya da Haho Kilisesi, 19. yüzyılda camiye dönüştürülerek "Taş Camii" ismini aldı. Aslan, boğa, kartal, grifon kabartmaları da bulunan cami, ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Bağbaşı halkı tarafından özenle korunan Taş Camii, özellikle cuma günleri cemaatle dolup taşıyor. Cami yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

ZİYARETÇİLERE TARİH VE SANAT DENEYİMİ SUNUYOR
Taş Camii görevlisi Ömer Faruk Umut, tarihi eserin hem dini bir ibadet yeri olarak hem de kültürel bir zenginlik olarak bugün hala ayakta durduğunu ifade ederek, “Burada ziyaretçilere benzersiz bir tarih ve sanat deneyimi sunuyor” dedi.

Bu haber milliyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (milliyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(milliyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+