​Tahran’da 3+3 formatıyla toplantı yapılacak! Ermenistan Dışişleri Bakanı İran yolcusu - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

22 Ekim 2023  

​Tahran’da 3+3 formatıyla toplantı yapılacak! Ermenistan Dışişleri Bakanı İran yolcusu -

​Tahran’da 3+3 formatıyla toplantı yapılacak! Ermenistan Dışişleri Bakanı İran yolcusu ​Tahran’da 3+3 formatıyla toplantı yapılacak! Ermenistan Dışişleri Bakanı İran yolcusu

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, İran tarafının daveti üzerine 23 Ekim'de Tahran'da düzenlenecek bölgesel istişare platformu ("3+3") toplantısına katılacak.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Ani Badalyan Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda Bakan Mirzoyan'ın ziyareti sırasında ikili görüşmelerin de yapılması planlandığını belirtti.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Azerbaycan, Ermenistan, Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarının katılımıyla bugün Tahran’da 3+3 formatıyla bir toplantı başlayacak.

Toplantıda Güney Kafkasya bölgesi sorunları, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki barış görüşmeleri ve siyasi, ekonomik, güvenlik, transit ve enerji alanlarında bölgesel işbirliğinin genişletilmesi ihtiyacı ele alınacak.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından önerilen 3+3 formatı çerçevesinde bir toplantı yapmayı kabul ettiğini açıklamıştı.

3+3 formatı, bölgesel sorunların bölge ülkelerinin katılımıyla çözülmesi amacıyla oluşturulmuştur. İlk 3+3 toplantısı geçen yıl Moskova’da dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde ve Gürcistan’ın katılımı olmadan gerçekleştirilmişti.

3+3 toplantısına ev sahipliği yapmanın, İbrahim Reisi yönetiminin komşularla dostane ilişkilerin genişletilmesi ve bölgesel sorunların dış müdahale olmadan çözülmesi yönünde önemli bir adım olması bekleniyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+