​Lavrov: ``Rusya pratik adımlara hazır` - Gündem
26 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

24 Ekim 2023  

​Lavrov: ``Rusya pratik adımlara hazır` -

​Lavrov: ``Rusya pratik adımlara hazır` ​Lavrov: ``Rusya pratik adımlara hazır`

23 Ekim'de 3+3 formatındaki "Güney Kafkasya’da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisine Yönelik Bölgesel İşbirliği Platformu" toplantısı, Ermenistan, İran, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye dışişleri baklanlarının katılımıyla İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirildi.

Toplantısından sonra Lavrov gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hem Bakü hem Yerevan'a Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğu konusunda hemfikir olduğunu dile getiren Lavrov, "Ihtılaf büyük ölçüde çözüldü" ifadelerini kullandı.

Lavrov, geriye, bir barış anlaşması hazırlanması, sınırların çizilmesi ve hiçbir engel olmaksızın ulaşım bağlantılarının sağlanması başta olmak üzere ilişkileri tamamen normalleştirmeye yönelik pratik adımların kaldığını vurguladı.

Brüksel ve Washington'un Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınırın çizilmesi sürecine nüfuz etmeye çalıştığını ifade eden Lavrov, Ermenilerin de Azerbaycanlıların da yararlı bulacağı hiçbir temasa karşı olmadıklarını söyledi.

Azerbaycan ve Ermenistan'ın, sınırları belirlemek için Rus tarafının danışman olarak katılacağı bir komisyon kurduğunu hatırlatan Lavrov, "Bütün uzmanlar, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınırın belirlenmesi konusunda görüşmek ve anlaşmak için gerekli her şeyin, başta Sovyet döneminden kalma haritalar da dahil olmak üzere, Rusya'da olduğunun bilincindeler. Ortaklarımız bunu anlıyorlar. Biz bunu büyük bir sorun haline getirmeye çalışmıyoruz. İsterlerse Brüksel'de şanslarını denesinler, ancak gerçek sınır belirlemenin başlatılmasına gerçekten yardımcı olmaya her zaman hazırız." diye konuştu.

İsrail-Filistin meselesinin çözülmesi için Türkiye'nin taraflara garantörlük önerisi ile ilgili değerlendirmede bulunan Lavrov, şunları kaydetti:

"Bir süre önce Türk meslektaşlarımız, çatışmanın tarafları üzerinde nüfuz sahibi olan ülkelerin bir tür garantör olmaları gerektiği ve bu garantörlerin bir şekilde birleşerek taraflara belirli tavsiyeler üzerinde anlaşabilecekleri fikrini ortaya attı. Bugün meslektaşım Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan da bu fikri somutlaştırmasını istedim."

Görüşmeye dair açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, "Bölgedeki tüm ülkelerin önünde tarihi bir fırsat var. Güney Kafkasya'da savaş sona erdi, sıra barış ve işbirliğine geldi" dedi.

Ayrıca, Emirabdullahiyan, "Bölgede yabancıların varlığı hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi durumu daha da karmaşık hale getirecek" vurguladı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+