​Ermenistan ve İran, sınır üzerinde ikinci bir köprü inşa etmeyi planlıyor - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

24 Ekim 2023  

​Ermenistan ve İran, sınır üzerinde ikinci bir köprü inşa etmeyi planlıyor -

​Ermenistan ve İran, sınır üzerinde ikinci bir köprü inşa etmeyi planlıyor ​Ermenistan ve İran, sınır üzerinde ikinci bir köprü inşa etmeyi planlıyor

İran Ulaştırma ve Şehirleşme Bakanı Mehrdad Bazrpash, pazartesi günü Yerevan'da yaptığı açıklamada, Ermenistan-İran sınırında yeni bir köprü inşa olasılığını ele aldıklarını söyledi.

Kuzey-Güney Yolu'nun bir bölümünün inşası anlaşmasının imza töreninde konuşan Bazrpash, İran'ın altyapı geliştirme konusundaki zengin deneyimini Ermenistan'a aktarmaya hazır olduğunu belirtti.

Bazrpash mevcut köprünün kapasitesinin artan ticaret hacmini karşılamak için artık yeterli olmadığını söyledi.

Bu konuda bir çalışma grubu kurulması konusunda anlaşmaya varıldı.

"İran hükümeti, Ermenistan ile çeşitli programlar etrafında işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade ediyor," dedi İranlı bakan ve birçok İranlı işletmenin Ermenistan ekonomisine katılmak istediğini ekledi.

Bunun üzerine, Ermenistan Bölge Yönetimi ve Altyapılar Bakanı Gnel Sanosyan, Kuzey-Güney otoyolunun güney bölümünün inşaat projesinin oldukça zorlu tartışma aşamalarından geçtiğini ancak sonunda başlatıldığını söyledi. Projenin her iki ülke için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.

"Her iki tarafın da birçok altyapı programı olduğunu ve Kuzey-Güney otoyolunun güney bölümünün inşaatının, İranlı şirketlerle ortak çalışma sayesinde başlatıldığını görmekten mutluluk duyuyorum," dedi Sanosyan.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+