​Kanada Ermenistan`da büyükelçilik açıyor - Gündem
26 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

25 Ekim 2023  

​Kanada Ermenistan`da büyükelçilik açıyor -

​Kanada Ermenistan`da büyükelçilik açıyor ​Kanada Ermenistan`da büyükelçilik açıyor

Parlamentolararası Birlik 147. Asamblesi kapsamında Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hakob Arshakyan başkanlığındaki heyet, Kanada Parlamentolararası Birlik heyeti üyesi Salma Ataullahjan ile görüştü.

Ermenistan Parlamentosu Basın Servisi'nden yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ile Kanada arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ülkeler arasında karşılıklı saygı ve güvene dayalı dostluk bağlarına değinen Hakob Arşakyan, Kanada'daki Ermeni topluluğunun Ermeni-Kanada işbirliğinin güçlendirilmesine önemli katkısının altını çizdi.

Arshakyan, Ermenistan ile Kanada arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesinde bir diğer önemli adımın, iki ülke hükümetlerinin etkili ortak çalışmasının sonucu olarak değerlendirilebilecek Yerevan'da Kanada büyükelçiliğinin açılması olduğunu kaydetti.

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı, Azerbaycan'ın 19 Eylül'de Dağlık Karabağ'a yönelik askeri saldırısının yarattığı ve Dağlık Karabağ'daki Ermeni nüfusun etnik temizliğine yol açan durumu anlattı.

Azerbaycan'ın Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne karşı izlediği saldırgan politikaya atıf yapılarak, bunun sonucunda Ermenistan'ın yaklaşık 150 kilometre karesinin işgal edildiği belirtildi.

"Ermenistan barış gündemini benimsemiştir ve bu konuda uluslararası toplumun desteğini beklemektedir." dedi.

Hakob Arshakyan, Ermenistan'ın meydana getirdiği "Barış Kavşağı" fikrini sunarak, bölgede barış için yol haritasının önemine vurgu yaptı.

Bölgesel durum ve iki ülke arasındaki işbirliğine ilişkin bir dizi konu da görüşüldü. Hakob Arshakyan başkanlığındaki heyette milletvekilleri Tsovinar Vardanyan ve Arsen Torosyan da yer alıyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+