​Saakaşvili, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerine Ukrayna ve Moldova örneğini incelemelerini tavsiye - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

26 Ekim 2023  

​Saakaşvili, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerine Ukrayna ve Moldova örneğini incelemelerini tavsiye -

​Saakaşvili, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerine Ukrayna ve Moldova örneğini incelemelerini tavsiye ​Saakaşvili, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerine Ukrayna ve Moldova örneğini incelemelerini tavsiye ediyor

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Miheil Saakaşvili, Ermenistan ve Azerbaycan'ın liderlerine bir çağrıda bulundu.

Şu anda Güney Kafkasya'da potansiyel bir askeri çatışma tehdidiyle karşı karşıya olduğumuzu ifade eden Saakaşvili, özellikle Azerbaycan'ın Nakhijevan'a doğrudan erişim sağlayacak olan koridor konusunda ısrarlı olduğunu dile getirdi.

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanına göre bu çatışmanın tırmanmasının Rusya'nın çıkarlarına hizmet ettiğini kabul etmek önemlidir. Bu tür bir savaş sadece Azerbaycan'ın uluslararası itibarına zarar vermekle kalmayacak, aynı zamanda Ermenistan'da iktidar değişikliğine yol açabilir. Ancak bu sorunun çözümü için ona göre silahın kullanılmasını gerektirmeyen alternatif çözümler bulunmaktadır.

Konuyla ilgili açıklamasında Saakaşvili ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Azerbaycan ve Ermenistan yönetimlerinden mevcut Ukrayna ve Moldova anlaşması örneğini düşünmelerini rica ediyorum. Bu iki ülke komşu dostane ilişkileri desteklemekte ve birbirlerinin sınırlarını tanımaktadır. Ukrayna, Odessa'nın güney bölgesinden ayrılmak zorunda kaldığında, Moldova Dinyester Yolu'nu kiralamayı isteyerek istekli bir tavır sergiledi. Ben eski Odessa valisi olarak sık sık bu kiralanan yolu (ki benim gözetimimde onarıldı) kullanarak Ukrayna'nın Bessarabya'ya gitmem gerektiğinde Ukrayna sınır muhafızları tarafından gözetlendi. Moldova, bu anlaşmadan ticari kazançlar elde etmektedir.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki duruma benzer bir çözümün uygulanması her iki ülke için de faydalı olacaktır. Ermenistan ticaret ve finansal avantajlar elde ederken, önemli transit yollarına sahip olurdu. Ayrıca, Azerbaycan Rus askerlerinin sürekli varlığından kaçınabilirdi, ki sonunda iki ülke arasında barışçıl bir birlikteliğe yol açardı."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+