​Kanada Dışişleri Bakanı: Amacımız bu zor durumda Ermenistan`a yardım etmektir - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

26 Ekim 2023  

​Kanada Dışişleri Bakanı: Amacımız bu zor durumda Ermenistan`a yardım etmektir -

​Kanada Dışişleri Bakanı: Amacımız bu zor durumda Ermenistan`a yardım etmektir ​Kanada Dışişleri Bakanı: Amacımız bu zor durumda Ermenistan`a yardım etmektir

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Jolie'yi kabul etti. Ermenistan Başbakanlık Enformasyon ve Halkla İlişkiler Dairesi Başbakan Paşinyan'ın konuşma metnini yayınladı.

Başbakan Paşinyan Kanadalı Bakan ile görüşmede şunları kaydetti:

"Sayın bakanım, sevgili dostlar, sizleri ülkemize hoş geldiniz diyorum. Öncelikle ikili ilişkilerimiz açısından gerçekten önemli bir gelişme olduğuna inandığım Kanada Büyükelçiliği'nin ülkemizde açılmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Özellikle artık yerleşik bir büyükelçimiz olacak, bu da diyaloğumuzun devam edeceği anlamına geliyor. Bu, özellikle mevcut koşullar altında çok önemlidir.

Bunun bir dizi müzakere ve ziyaretin sonucu olduğunu vurgulamak çok önemli. Bu konudaki konuşmanın 2018 yılında Başbakan Trudeau'nun Ermenistan'ı ziyaretiyle başladığını, bu sırada sohbet ettiğimizi, ardından özel temsilci Dion'un bizi ziyaret ettiğini ve ardından Ermenistan'da demokrasiyi desteklemeye ilişkin raporun yayınlandığını hatırlıyorum.

Elbette kişisel katkınızı ve çabalarınızı çok takdir ediyoruz. Ermenistan'a hoş geldiniz."

Bakan Jolie ise şunları kaydetti:

"Eminim ki Sayın Başbakanı Ottawa'dan büyükelçiliğin açılışını bizimle birlikte aklında ve yüreğinde kutluyor. Ermenistan'da Ermenistan'ı iyi tanıyan ilk büyükelçiye sahip olduğumuz için mutluyuz, çünkü kendisi uzun süre dış ilişkiler bölümünde Ermenistan'da çalışmış. Kendisi aynı zamanda şu anda aramızda olan ülkemizin harika büyükelçisinin de yakın arkadaşıdır.

Ermenistan için oldukça zor olduğunu bildiğimiz bir dönemde karşınıza çıktık. 19-20 Eylül olaylarını takip ettik ve elbette amacımız bu zor durumdaki Ermenistan'a yardım etmek, aynı zamanda bölgenin daha huzurlu ve istikrarlı olmasına yardımcı olmaktır. Bunu öncelikle AB misyonuna katılarak yapıyoruz, AB misyonuna katılan tek AB üyesi olmayan ülkeyiz. Bu, Ermenistan'da daha fazla varlık sağlamanın ilk adımıdır.

Bugün, bu kadar çok sayıda etnik Ermeni'nin Dağlık Karabağ'dan zorla uzaklaştırılmasının yol açtığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla AB'den insani yardım için yeni fon sağlanacağını duyurduk. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin çabalarını destekliyoruz."

Kanada Dışişleri Bakanı, yerel yetkililer ve Dağlık Karabağ'dan zorla yerinden edilen insanlarla görüşmek üzere Ermenistan'ın güneyini ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan'ın etnik temizlik politikası ve yaratılan insani durum sonucunda 100 binden fazla soydaşımızın Dağlık Karabağ'dan zorla sınır dışı edildiğine değinerek, bu bağlamda mevcut sorunların çözümünde uluslararası desteğin önemine vurgu yaptı.

Muhataplar, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin düzenlenmesine ilişkin konuları, bölgesel bütünlük, egemenlik, yargı yetkisi ve karşılıklılık ilkelerinin yanı sıra bölgede barış ve istikrar ilkelerine dayalı olarak bölgesel ulaşım altyapılarındaki engellerin kaldırılması olanaklarını ele aldı.

Ermenistan-Kanada işbirliğinin güncel konuları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+