​Macaristan Yerevan`da konsolosluk açmak istiyor - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

28 Ekim 2023  

​Macaristan Yerevan`da konsolosluk açmak istiyor -

​Macaristan Yerevan`da konsolosluk açmak istiyor ​Macaristan Yerevan`da konsolosluk açmak istiyor

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile yaptığı görüşmede Yerevan'da Macaristan konsolosluğu açmak için izin istedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında Bakan Szijjártó, "Yerevan'da Macaristan konsolosluğu açmamıza izin vermesini istedim." dile getirdi.

Szijjártó, ayrıca Wizz Air'e, Ermenistan ile Macaristan arasında doğrudan bağlantı sağlamak için Yerevan'dan Budapeşte'ye bir rota eklemesi çağrısında bulunacaklarını da belirtti.

31 Ağustos 2012’de Ermenistan ile Macaristan arasındaki diplomatik ilişkiler, Ermenistan Güvenlik Konseyi'nin kararıyla askıya alınmıştı. 1 Aralık 2022'de Lodz'daki AGİT Bakanlar Zirvesi çerçevesinde, Ermenistan ve Macaristan dışişleri bakanları Ararat Mirzoyan ve Peter Siyarto arasında bir toplantı yapıldı ve bu toplantıda diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+