​Macaristan, Dağlık Karabağ`daki Ermeni kültürel ve manevi mirasın korunmasına katkıda bulunmaya haz - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

27 Ekim 2023  

​Macaristan, Dağlık Karabağ`daki Ermeni kültürel ve manevi mirasın korunmasına katkıda bulunmaya haz -

​Macaristan, Dağlık Karabağ`daki Ermeni kültürel ve manevi mirasın korunmasına katkıda bulunmaya haz ​Macaristan, Dağlık Karabağ`daki Ermeni kültürel ve manevi mirasın korunmasına katkıda bulunmaya hazır

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Dağlık Karabağ'daki Ermeni kültürel ve manevi mirasın korunmasına katkıda bulunma isteğini ifade etti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan konuyla ilgili açıklamada şunları kaydetti:

"Zorla yerinden edilme sonrası, Dağlık Karabağ'daki Ermeni kültürel ve manevi mirası koruma konusu daha da acil hale geldi. Geçmişte UNESCO ve diğer uluslararası ortaklara başvurduk, Dağlık Karabağ ve çevre bölgelere bir UNESCO misyonu gönderme kararı alındı. Ancak Azerbaycan tarafından neden olan çeşitli engeller sonucu, bu ziyat henüz gerçekleşmedi. Ancak şimdi bu misyona daha fazla ihtiyaç var."

Mirzoyan, Macar Dışişleri Bakanı'nın bu önemli konuda katkıda bulunma isteğini samimi bir şekilde ifade ettiğini, Ermeni kültürel ve manevi mirasın korunmasını ve bu tür alanlara erişimi sağlama arzusunu dile getirdiğini önemsedi.

Mirzoyan, Macaristan'ın bu konuya katkıda bulunma isteği için teşekkür etti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+