​Ermenistan Rusya`ya Roma Tüzüğü konusunda anlaşma önerdi - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

02 Kasım 2023  

​Ermenistan Rusya`ya Roma Tüzüğü konusunda anlaşma önerdi -

​Ermenistan Rusya`ya Roma Tüzüğü konusunda anlaşma önerdi ​Ermenistan Rusya`ya Roma Tüzüğü konusunda anlaşma önerdi

Ermenistan'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin bir parçası olan Roma Tüzüğü'nü onaylaması Rusya ile Ermenistan arasında gerilime neden olmuştu. Söz konusu tüzüğün onaylanması Rusya lideri Putin'in Ermenistan'a gelmesi halinde tutuklanması gibi sonuçlar doğurabilir. Rusya'nın sert tepkisi sonrasında Ermenistan'ın Rusya'ya ikili bir anlaşma önerdiği ortaya çıktı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Galuzin 9 Ekim'de Moskova'nın Ermenistan hükümetine konuyla ilgili "belirli öneriler" sunduğunu söylemişti.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Radio Free Europe/Ermenice Servisi'ne yaptığı açıklamada Yerevan'ın bu önerilere yanıt verdiğini açıkladı.

Bakanlık, "Roma Statüsü'nün Ermenistan tarafından onaylanması sürecine ilişkin Rusya tarafının ilettiği öneriler kapsamında, Ermeni tarafı, Rusya Federasyonu'nun endişelerini ortadan kaldırabilecek uygun bir ikili anlaşma yapılması yönünde teklifte bulundu" dedi. Açıklamaya göre Yerevan Moskova'dan "resmi bir yazılı yanıt" henüz almadı.

Öte yandan Rusya -Ermenistan ilişkileri Malta'da Ermenistan'ın katıldığı bir toplantı nedeniyle bir kez daha gerildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Maria Zaharova, Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan'ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky tarafından düzenlenen barış konferansına katılmasını eleştirdi ve "Bunu Erivan'ın Rusya karşıtı apaçık bir jesti olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Zaharova ayrıca, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan'ın Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yaptığı ziyareti ve Ermenistan Parlamentosu Başkanı Alen Simonyan'ın Ukrayna Yüksek Şurası Başkanı Ruslan Stefanchuk ile Dublin'de görüşmesini de hatırlattı.

Zaharova "Ermenistan yönetimi, kısa bir süre önce Ermenistan'ın istikrar ve refahının en önemli faktörü olarak nitelendirdiği müttefikiyle ilişkilerini kasıtlı ve ısrarlı bir şekilde yok ediyor" dedi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+